Fabryki, kopalnie i zakłady użyteczności publicznej zwiększyły produkcję o 1,1 proc. po zwyżce o 0,1 proc. w październiku, co i tak okazało się lepszym wynikiem od pierwotnie szacowanego spadku o 0,1 proc. – podała w poniedziałkowym raporcie Rezerwa Federalna. Mediana prognoz ekonomistów wskazywała na wzrost produkcji o 0,6 proc. Indeks produkcji przemysłowej wzrósł do 101,3 pkt, po raz pierwszy przewyższając przedrecesyjny rekord z grudnia 2007 r.
W przemyśle przetwórczym produkcja wzrosła o 0,6 proc., najbardziej od trzech miesięcy, co wskazuje, że fabryki dobrze wykorzystały zarówno ożywienie krajowego popytu, jak i poprawę na niektórych zagranicznych rynkach, takich jak Chiny czy strefa euro. Trwała poprawa sytuacji na rynku pracy przyczyni się do dalszego wzrostu wydatków konsumpcyjnych, co będzie sprzyjało przemysłowi w przyszłym roku.
Produkcja przemysłu motoryzacyjnego i części samochodowych wzrosła o 3,4 proc. po spadku o 1,3 proc. w poprzednim miesiącu. Bez uwzględniania tego segmentu produkcja przemysłu przetwórczego wzrosła o 0,5 proc.
Zakłady użyteczności publicznej zwiększyły produkcję o 3,9 proc., do czego przyczyniły się spadki temperatur, bo w ich wyniku popyt na energię był o 30 proc. większy od średniej dla tego miesiąca.
Produkcja kopalń, do której zalicza się również wydobycie ropy naftowej, wzrosła w listopadzie o 1,7 proc., najbardziej od października 2001 r.