Po sfinalizowaniu tej transakcji powstanie największy na świecie dostawca sprzętu do budowy sieci dla telefonii komórkowej.
Przychody spółki powstałej w wyniku tej akwizycji będą większe niż Ericssona i Huawei Technologies ze sprzedaży urządzeń do bezprzewodowej infrastruktury.
Całą należność Nokia zapłaci akcjami. Inwestorzy Alcatelu dostaną po 0,55 papieru Nokii za każdy posiadany walor francuskiej spółki. Z ogólnej wartości transakcji wynika, że akcje Alcatelu wyceniono na 4,12 euro za sztukę, o 8 proc. mniej, niż wyniósł kurs na wtorkowym zamknięciu sesji w Paryżu, podczas której zdrożały o 16 proc. W środę ich kurs spadł po ogłoszeniu komunikatu o przejęciu o 9 proc., do 4,07 euro. Akcje Nokii zdrożały w Helsinkach o 2,8 proc.
Prezes Nokii Rajeev Suri, który będzie kierował również powiększoną spółką, uważa, że ta akwizycja umocni jej pozycję w Chinach, gdzie jest 1,3 mld abonentów telefonii komórkowej, i przysporzy kontraktów z największymi amerykańskimi operatorami – Verizon Communications i AT&T.
Połączona spółka będzie nazywała się Nokia i 33,5 proc. udziałów w niej będą mieli akcjonariusze Alcatelu. To największa fuzja w tym sektorze od 1999 r. W 2006 r. Alcatel kupił Lucent Technologies za 13,4 mld USD.