Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.10.2015 14:37 Publikacja: 17.10.2015 14:37
Foto: Archiwum
Międzynarodowy Fundusz Walutowy podtrzymuje prognozę, że w tym roku chińska gospodarka urośnie o 6,8 proc., po 7,3 proc. w 2014 r., czyli niewiele mniej, niż założył rząd. Ekonomiści z Capital Economics twierdzą jednak, że oficjalne statystyki może i pokażą taki wzrost, ale nieoficjalne wskaźniki sugerują, że chińska gospodarka rozwija się w tempie bliższym 4,5 proc. Kto jest bliższy prawdy?
My, podobnie jak MFW, spodziewamy się wzrostu PKB o 6,8 proc. To, że opinie są tak rozbieżne, wynika z tego, że chińska gospodarka szuka nowej równowagi. W niektórych sektorach koniunktura jest więc słaba, ale w innych jest dobra. Do tej pierwszej kategorii należą m.in. górnictwo, metalurgia, przemysł cementowy oraz produkcja ogniw fotowoltaicznych. W części z nich maleje nie tylko wartość inwestycji, ale też produkcja. Dawniej administracja próbowałaby pobudzić te sektory, ale obecnie raczej stymuluje inwestycje w infrastrukturę: transportową, energetyczną, wodną. Problem polega na tym, że sektory, które zmagają się z trudnościami, odpowiadają za około 65 proc. PKB i to na nich skupiała się uwaga ekonomistów. Także zagraniczne firmy, które do niedawna prężnie rozwijały się w Chinach, działały w tych problematycznych sektorach. Teraz więc raportują, że ich wyniki się pogarszają. Jeśli więc ktoś ciągle skupia się na tych „starych" Chinach, to rzeczywiście może odnieść wrażenie, że tamtejsza gospodarka ostro hamuje. Stąd tezy, że światu grozi recesja wywołana właśnie spowolnieniem w Państwie Środka. Ale jednocześnie „nowe" Chiny prężnie się rozwijają, tylko że tego nie widać na pierwszy rzut oka.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W drugim głosowaniu lider CDU/CSU Friedrich Merz został wybrany kanclerzem Niemiec.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Lider CDU/CSU Friedrich Merz nie zdołał zebrać wymaganego poparcia, by w głosowaniu w parlamencie zostać wybranym kanclerzem Niemiec.
Niepewność dotycząca kondycji gospodarki amerykańskiej przemawia za tym, by Rezerwa Federalna na środowym posiedzeniu wstrzymała się z decyzjami o obniżkach stóp.
Towary z Państwa Środka, które miały zostać wyeksportowane do USA, zaczynają zalewać rynek krajowy i bywają sprzedawane z dużymi zniżkami.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Warren Buffett zrobił, co mógł, aby przygotować swojego następcę w Berkshire Hathaway. Powierzył przyszłemu CEO Gregowi Abelowi zarządzanie większością firm, mianował go wiceprezesem, współpracował z nim przy ostatnich inwestycjach w Japonii.
Klaus Schwab jest oskarżany o manipulowanie globalnymi raportami o konkurencyjności, wykorzystanie funduszów organizacji na prywatne luksusy i tworzenie toksycznego środowiska pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas