Sektor prywatny Europy okazał się silniejszy od prognoz

Najnowsze dane PMI z Eurolandu były lepsze od prognoz, ale EBC zapewne nie wycofa się z ewentualnego powiększenia QE w grudniu. Tempo ożywienia wciąż go bowiem nie zadowala.

Publikacja: 24.11.2015 05:00

Sektor prywatny Europy okazał się silniejszy od prognoz

Foto: GG Parkiet

Koniunktura gospodarcza w Eurolandzie jest najlepsza od ponad czterech lat. Łączny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro wzrósł z 53,9 pkt w październiku do 54,4 pkt w listopadzie, czyli do najwyższego poziomu od maja 2011 r. Stało się tak pomimo lekkiego osłabienia gospodarki Francji.

Usługi napędzają wzrost

Najnowsze odczyty PMI ze strefy euro przyniosły pozytywne zaskoczenie. Średnia prognoz analityków mówiła, że wskaźniki te pozostaną na poziomach z października.

– Ożywienie gospodarcze nadal było napędzane przez sektor usług strefy euro, gdzie aktywność biznesowa oraz nowe przedsięwzięcia biznesowe rosły w najszybszym tempie od maja 2011 r., a zatrudnienie wykazało największy miesięczny wzrost od pięciu lat. Wzrost w przemyśle również nabrał tempa, osiągając najwyższy poziom od trzech miesięcy i największą poprawę, jeśli chodzi o zamówienia od kwietnia zeszłego roku – twierdzi Chris Williamson, główny ekonomista firmy Markit Economics, przeprowadzającej sondaże PMI.

Dobre okazały się też wstępne, listopadowe dane PMI z Niemiec. Łączny wskaźnik dla przemysłu i sektora usług wzrósł do 54,9 pkt, najwyższego poziomu od trzech miesięcy. Przemysłowy PMI zwiększył się do 52,6 pkt, również najwyższego poziomu od trzech miesięcy. Usługowy wskaźnik wzrósł do 55,6 pkt i jest najwyżej od 14 miesięcy. Jak widać ani kryzys w Chinach i w Rosji, ani afera Volkswagena nie zaszkodziły mocno koniunkturze u naszego największego partnera handlowego.

– Niemiecka gospodarka na razie rozwija się na przekór obawom o jej wzrost – wskazuje Carsten Brzeski, ekonomista z ING.

Tymczasem łączny PMI dla francuskiego przemysłu i sektora usług spadł z 52,6 pkt do 51,3 pkt (każdy odczyt wskaźnika PMI powyżej 50 pkt sugeruje wzrost w sektorze). Tłumaczone jest to jednak głównie pogorszeniem nastrojów w biznesie po zamachach terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada.

Zadanie dla banku

Z tempa ożywienia w strefie euro wciąż nie jest zadowolony Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

– Krajom tworzącym obecną strefę euro zajmowało pięć do ośmiu kwartałów powracanie do przedkryzysowych poziomów PKB po recesjach z lat 70., 80. i 90. Po niedawnej recesji, która była najgorsza od lat 30., USA powrócenie do przedkryzysowego szczytu zajęło 14 kwartałów. Jeśli nasze szacunki są prawidłowe, strefie euro zajmie to 31 kwartałów, czyli powróci do PKB sprzed kryzysu w pierwszym kwartale 2016 r. – mówił w piątek Draghi. Wyraźnie dawał wówczas do zrozumienia, że EBC jest gotów na posiedzeniu z 3 grudnia zwiększyć wsparcie dla gospodarki strefy euro, np. tnąc stopę depozytową lub powiększając program QE.

Czy najnowsze dane o PMI mogą sprawić, że EBC wstrzyma się z tymi działaniami? Raczej nie. Szczegółowe raporty PMI wskazują bowiem, że w strefie euro wciąż daje o sobie znać presja deflacyjna a jak wskazywał niedawno Draghi, zewnętrzne ryzyko dla ożywienia gospodarczego wciąż jest duże.

– EBC nadal jest rozczarowany siłą ożywienia na obecnym jego etapie. Nieco lepsze dane PMI za listopad w niewielkim stopniu wpłyną na przekonanie decydentów, że trzeba zrobić więcej – uważa Williamson.

– Nawet gdyby wzrost gospodarczy w strefie euro przyspieszył do 0,5 proc., to nie wystarczy, by skonsumować duże ilości wolnych mocy produkcyjnych i znacząco pobudzić inflację. Ostatnie dane PMI nie sprawią więc, że EBC zrezygnuje ze zwiększenia monetarnego wsparcia w grudniu – uważa Jessica Hinds, ekonomistka z firmy badawczej Capital Economics.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale