W ten sposób inwestorzy reagowali na odpisanie przez koncern 15,4 mld USD od wartości niektórych jego najbardziej znanych marek. Kraft Heinz poniósł w IV kwartale przez to 12,4 mld USD straty netto. Jego zysk na akcję (liczony bez uwzględniania odpisu) wyniósł 84 centy, podczas gdy średnia prognoz analityków mówiła o 94 centach.
Kraft Heinz obniżył dywidendę kwartalną z 63 centów do 40 centów na akcję. Na domiar złego spółka stała się obiektem dochodzenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sprawie jej praktyk dostawczych.
Gorsze wyniki i wielki odpis Kraft Heinza to skutek m.in. zmieniających się gustów amerykańskich konsumentów, m.in. tego, że tradycyjne sieci sklepów spożywczych coraz mocniej odczuwają konkurencję koncernu Amazon. Jej produkty są też mniej popularne wśród milenialsów. –- Wyniki Kraft Heinza potwierdziły nasze najgorsze obawy i dużo więcej – twierdzi Laurent Grandet, analityk z firmy Guggenheim Partners.
Koncern powstał w 2015 r. w wyniku fuzji wspieranej przez fundusz 3G Capital oraz firmę inwestycyjną Berkshire Hathaway należącą do miliardera Warrena Buffetta. Przed piątkową przeceną Berkshire Hathaway miał udziały w Kraft Heinzie warte 15,7 mld USD. HK