Analitycy: japońska hossa będzie trwać

Specjaliści z największych instytucji finansowych spodziewają się, że rajd japońskich indeksów będzie w przyszłym roku kontynuowany, na co wpłynie poprawa zysków spółek z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Publikacja: 28.11.2019 13:21

Analitycy: japońska hossa będzie trwać

Foto: Bloomberg

Od dna, jakie japońskie indeksy osiągnęły pod koniec grudnia 2018 r., notowania Nikkei 225 wzrosły o 23,7 proc., a Topix o 21 proc. Analitycy z Morgan Stanley, UBS i Nomura spodziewają się, że wzrost zysków japońskich korporacji będzie motorem napędowym dla notowań. – Nastąpi to po dwóch latach z rzędu, kiedy wyniki spółek w Japonii spadały, co było spowodowane silnym jenem i napięciami handlowymi między USA i Chinami – twierdzą specjaliści z UBS.

Analitycy z Nomura prognozują, że na koniec 2020 r. zarówno Topix jak i Nikkei będą o około 10 proc. wyżej niż teraz.

Z pewnością wzrost gospodarczy w Japonii nadal będzie słaby, co jest jednym z powodów, dla których wielu inwestorów trzymało się z dala od japońskich akcji w ostatnim czasie. Ekonomiści z Morgan Stanley prognozowali nawet zerowy wzrost gospodarczy w Japonii w 2020 r., jednak analitycy banku stwierdzili, że pozytywne trendy strukturalne w tym kraju – takie jak poprawa ładu korporacyjnego i rentowności – mogą pomóc japońskim akcjom zwiększyć wartość.

Ponadto analitycy z Nomura prognozują, że do marca 2020 r. dolar amerykański będzie się umacniał względem japońskiego jena, co według banku będzie korzystne dla japońskich spółek eksportowych, które generują przychody za granicą.

Specjaliści wytypowali branże, które według nich mają największe szanse na zwyżki, i te, od których lepiej trzymać się z dala. Morgan Stanley spodziewa się największego wzrostu notowań w branży IT, usługowej i finansowej z wyłączeniem banków. Dobrze radzić powinny sobie również spółki budowlane i handlowe. Gorsze wyniki będą generowały spółki z branży żywności, zajmujące się sprzedażą detaliczną, producenci leków i samochodów.

Analitycy z Nomura twierdzą, że największe szanse na zwyżki mają spółki zajmujące się produkcją maszyn i urządzeń elektrycznych. Za to ich obawy dotyczą spółek z branży IT i usługowej. UBS radzi swoim klientom skoncentrowanie się na spółkach, które wypłacają stałą dywidendę, oraz tych które rozpoczynają transformację organizacyjną i o zrównoważonych i etycznych praktykach biznesowych.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?