Rocznica przemysłowej recesji

Produkcja przemysłowa w Niemczech zmalała w październiku o 5,3 proc. rok do roku, najbardziej od 2009 r., po 4,5 proc. we wrześniu. Była to już jej 12 zniżka z rzędu.

Publikacja: 06.12.2019 09:31

Rocznica przemysłowej recesji

Foto: AFP

Jak podał w piątek tamtejszy urząd statystyczny, Destatis, produkcja nad Renem zmalała w październiku o 1,7 proc. w porównaniu do września, gdy z kolei spadła o 0,6 proc. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się zniżki o zaledwie 0,1 proc.

W ujęciu rok do roku, po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych i kalendarzowych, produkcja przemysłowa w Niemczech zmalała w październiku o 5,3 proc. rok do roku, a we wrześniu o 4,5 proc. Destatis wcześniej oceniał, że we wrześniu spadek był nieco płytszy.

- Po wyłączeniu energii i budownictwa, produkcja przemysłowa zmalała tak samo jak produkcja ogółem, co pokazuje, że słaby październikowy odczyt nie jest pokłosiem dużej zmienności wyników tych sektorów – zauważył Andrew Kenningham, ekonomista z firmy analitycznej Capital Economics.

- W połączeniu ze słabymi wynikami sprzedaży detalicznej, dane o produkcji sugerują, że gospodarka Niemiec jeszcze bardziej osłabła na początku IV kwartału – skomentował Claus Vistesen, ekonomista z firmy Pantheon Macroeconomics.

W III kwartale PKB Niemiec wzrósł o 0,1 proc. (lub 0,5 proc. rok do roku), po spadku o 0,2 proc. w poprzednim kwartale (lub wzroście o 0,3 proc. rok do roku).

Vistesen podkreślił jednak, że na podstawie danych z października trudno wyrokować, jaki będzie cały IV kwartał. Tzw. miękkie wskaźniki koniunktury, bazujące na ankietach wśród firm, sugerują, że w listopadzie produkcja topniała wolniej niż w poprzednich miesiącach.

Ośrodek badawczy Ifo w piątek podał, że także z jego sondy wśród przedsiębiorców wynika, że spadek produkcji przemysłowej będzie stopniowo hamował.

- Te dane sugerują, że gospodarka niemiecka wciąż flirtuje ze stagnacją i spadkiem w ostatnim kwartale roku. Patrząc w przyszłość, zarówno "twarde" jak i "miękkie" wskaźniki źle wróżą aktywności przemysłowej w nadchodzących miesiącach. Oczekiwania produkcyjne pokazują oznaki stabilizacji na niskich poziomach, ale księgi zamówień nadal się kurczą a zapasy pozostają duże. Konflikty handlowe, globalna niepewność i zawirowania w przemyśle motoryzacyjnym sprawiły, że cały niemiecki przemysł znalazł się w sytuacji, z której trudno uciec - twierdzi Carsten Brzeski, ekonomista z ING.

Gospodarka światowa
Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat
Gospodarka światowa
Ameryka coraz bardziej ucieka Unii Europejskiej
Gospodarka światowa
Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji
Gospodarka światowa
Kontrariańska fala podmywa Wall Street. Ameryka wcale nie jest taka wyjątkowa
Gospodarka światowa
Żywność znów drożeje
Gospodarka światowa
Rosja: Sankcje biją w handel