Nowy prezes Ciechu szybko zabrał się za robienie porządków w grupie. Ich efektem ma być pozbycie się nierentownych linii produkcyjnych. Jedne będą zamykane, inne dogłębnie restrukturyzowane, a na pozostałe grupa będzie szukać kupca. – W pierwszej kolejności do sprzedaży zostały przeznaczone takie spółki jak Vitrosilicon, Ciech Pianki i  Alwernia – ujawnia kierujący Ciechem Dariusz Krawczyk Zastrzega jednak, że w pierwszej kolejności chce zbudować wartość tych spółek, by otrzymać za nie lepszą wycenę. Ocenia, że w perspektywie półrocza będą dostrzegalne pierwsze efekty działań naprawczych i wtedy będzie można przeprowadzić nową wycenę.

Procesy negocjacyjne w niektórych przypadkach już są prowadzone. Do końca lipca grupa planuje domknięcie sprzedaży Polfy Ciech. Jest też w kontakcie z prezesem ZA Puławy, które są zainteresowane prawdopodobnie nabyciem części biznesu związanego z produkcją środków ochrony roślin.

Jak będzie wyglądać grupa po restrukturyzacji? - Wyodrębniliśmy spółki, które mają stanowić kręgosłup grupy. Na nich będzie się opierał dalszy rozwój Ciechu. W tej grupie znalazły się przedsiębiorstwa wchodzące obecnie w skład dywizji sodowej, czyli Govora, Soda Polska i Soda Deutschland, a także Organika Sarzyna. Natomiast na sprzedaż są wszystkie firmy oprócz wyżej wymienionych, w tym także – być może - część biznesu organicznego – mówi Krawczyk.

Dla dołującego wyniki grupy Zachemu przewidziana jest na razie restrukturyzacja, ale Krawczyk nie wyklucza też innych rozwiązań. -W tej chwili podejmujemy program głębokiej restrukturyzacji. Dalsze kroki będą zależały od tego, czy się on powiedzie czy też czy nie. Jesteśmy otwarci na różne scenariusze - mówi.