Ofensywa Ipopemy Securities. Firma sięga po maklerskie tuzy

Artur Iwański i Krisztina Bende już dołączyli do Ipopemy, a niedługo szeregi brokera zasili również Tomasz Krześniak. – Spodziewamy się, że rynek będzie się rozwijał i jest to dobry moment by inwestować w rozwój – mówi Mariusz Piskorski, wiceprezes Ipopemy.

Publikacja: 14.07.2025 06:00

Od lewej: Artur Iwański, Krisztina Bende oraz Tomasz Krześniak. Jeszcze do niedawna stanowili o sile

Od lewej: Artur Iwański, Krisztina Bende oraz Tomasz Krześniak. Jeszcze do niedawna stanowili o sile BM PKO BP. Teraz postawiła na nich Ipopema Securities.

Foto: materiały prasowe

To będzie, a w zasadzie już jest gorące lato na rynku maklerskim. Okienko transferowe otworzyło się na dobre, a o pierwszych ruchach kadrowych już można mówić w kategorii hitów. Jak dowiedział się „Parkiet”, Ipopema Securities pozyskała dwie osoby, które jeszcze do niedawna stanowiły o sile BM PKO BP, a wkrótce dołączy do nich trzecia.

Ipopema się zbroi

Kto konkretnie trafił do Ipopemy? Mowa o Arturze Iwańskim i Krisztinie Bende, którzy już zasilili zespół Ipopemy Securities, a także o Tomaszu Krześniaku, który dołączy do firmy w najbliższym czasie. Iwański jeszcze w ubiegłym roku był zastępcą dyrektora BM PKO BP i odpowiadał za obszar inwestorów instytucjonalnych. Pod koniec 2024 r., w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach, grupa PKO BP rozstała się z Iwańskim (z firmą pożegnał się wtedy również Grzegorz Zawada). Niedługo później rezygnację złożyła Krisztina Bende, która również pełniła funkcję zastępcy dyrektora BM PKO BP i odpowiadała za publiczne i prywatne rynki kapitałowe (ECM, DCM, M&A). Tomasz Krześniak w BM PKO BP pełnił zaś rolę dyrektora zarządzającego transakcjami rynku kapitałowego.

Doświadczenie całej trójki wskazywało, że raczej szybciej niż później znajdzie ona chętnych na swoje usługi. Mimo wszystko można jednak też mówić o zaskoczeniu. Przede wszystkim dlatego, że Ipopema postanowiła ściągnąć do siebie całą trójkę, a nie tylko pojedyncze osoby.

– Przychodzą do nas osoby, które uczestniczyły w największych i najważniejszych transakcjach na rynku kapitałowym w ostatnich latach. Stoi za nimi nie tylko doświadczenie, ale także reputacja. To, że cała trójka dołącza do Ipopemy Securities, jest potwierdzeniem, że chcemy być liderem wśród niezależnych firm inwestycyjnych w obsłudze transakcji na rynku kapitałowym – mówi Mariusz Piskorski, wiceprezes Ipopemy Securities. Jak dodaje, ruch ten jest również przejawem wiary w perspektywy rynkowe. – Patrzymy z optymizmem na rynek. Oczywiście są rzeczy, na które nie mamy wpływu, ale spodziewamy się, że polski rynek kapitałowy i giełda będą się rozwijać, a to oznacza, że jest to też dobry moment by inwestować w nasz rozwój. Spodziewamy się większej podaży transakcji z różnego obszaru i chcemy w nich aktywnie uczestniczyć – podkreśla Piskorski.

Czytaj więcej

Kolejne spektakularne osiągnięcia maklerskich kont emerytalnych

Nowa rynkowa jakość?

Artur Iwański obejmie w Ipopemie stanowisko szefa syndykatu, odpowiadając za budowę i rozwój profesjonalnej struktury syndykacyjnej. Krisztinie Bende powierzono funkcję szefowej zespołu rynków kapitałowych. Będzie prowadzić ten obszar wspólnie z Tomaszem Krześniakiem jako swoim zastępcą.

– Patrzymy z optymizmem na rozwój rynku, ale z pełną świadomością, że jego przyszłość zależy od tego, jak zaadresujemy potrzeby spółek średniej wielkości – mówi Krisztina Bende. – Albo pozostaniemy rynkiem kilku spektakularnych debiutów na dekadę, które wymagają globalnego zasięgu i korporacyjnych struktur, albo zbudujemy żywy ekosystem dynamicznych, wzrostowych spółek technologicznych i średniej wielkości, które realnie będą napędzać płynność i przyciągać inwestorów. Aby to się udało, potrzebujemy nie tylko dobrych spółek, ale też sprawnych doradców, którzy rozumieją rynek, działają dynamicznie i potrafią budować zaufanie między emitentem a inwestorem. Jednym z kluczowych narzędzi tego zaufania jest dobrze skonstruowany zespół rynków kapitałowych (ECM) oraz Equity Syndicate Desk – struktura, której dotąd na polskim rynku brakowało. Właśnie taki profesjonalny syndykat budujemy obecnie w Ipopemie – jako pierwszy niezależny butik inwestycyjny w Polsce – dodaje. Tak, jak już zostało to wspomniane, szefem syndykatu zostanie Artur Iwański.

Czytaj więcej

Inwestorzy i maklerzy, czyli jeden rynek i dwa punkty widzenia

– Na pewno będziemy chcieli wykorzystać swoje doświadczenie, wiedzę i relacje rynkowe. W końcu braliśmy udział w praktycznie każdej większej transakcji w Polsce w ostatnich 20 latach – mówi Artur Iwański. – Razem z Krisztiną i Tomkiem chcemy odbudować silną ofertę ECM, opartą na głębokim zrozumieniu potrzeb emitentów i inwestorów, i przywrócić Ipopemie pozycję lidera w obszarze transakcji zarówno na publicznych, jak i prywatnych rynkach kapitałowych. Widzimy ogromne pole do zagospodarowania w obu tych segmentach. Spodziewamy się, że kolejne miesiące przyniosą większą intensywność transakcji – nie tylko średniej, ale i dużej skali – i chcemy aktywnie w nich uczestniczyć. Naszą przewagą nad dużymi grupami kapitałowymi jest szybkość, skuteczność i umiejętność dostarczania usług skrojonych na miarę. Jednym słowem ECM na TAK (od imion Tomasz, Artur, Krisztina – red.) – mówi Iwański.

Przedstawiciele Ipopemy jasno zaś deklarują, że spółka chce nie tylko rywalizować z niezależnymi firmami inwestycyjnymi, ale nie zamierza także poddawać się bez walki w walce z dużymi grupami kapitałowymi. – Oczywiście konkurowanie z dużymi grupami bankowymi jest trudne, gdyż z różnych względów są one w uprzywilejowanej pozycji. Nie oznacza to jednak, że zamierzamy oddać to pole bez walki. Mamy zespoły i ludzi, którzy należą do rynkowej czołówki – teraz dodatkowo wzmacniamy naszą pozycję. Mając odpowiednią jakość i serwis, jestem przekonany, że na rynku jest miejsce dla niezależnych firm inwestycyjnych – nie tylko w obszarze małych i średnich transakcji, ale również tych największych – mówi Piskorski.

Biura maklerskie
Rośnie aktywność XTB na Węgrzech
Biura maklerskie
Kolejne spektakularne osiągnięcia maklerskich kont emerytalnych
Biura maklerskie
Rachunki maklerskie. XTB zyskuje najwięcej
Biura maklerskie
Akcjonariusze XTB przeżywają prawdziwą próbę nerwów
Biura maklerskie
Nerwowo wokół XTB. Mamy stanowisko spółki
Biura maklerskie
Rekordowe obroty napędzane zagranicą