Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W ubiegłym roku wytworzono w Polsce 14,2 mln ton odpadów komunalnych. To prawdopodobnie nasz historyczny, niechlubny rekord.
W ubiegłym roku wytworzono w Polsce 102,9 mln ton odpadów przemysłowych, co oznaczało spadek o 5,9 proc. w stosunku do 2023 r. Tradycyjnie najwięcej wytworzyła ich branża górnicza i wydobywcza – 59,2 proc. Duży udział miało również przetwórstwo przemysłowe i budownictwo.
Z kolei ilość wytworzonych odpadów komunalnych wzrosła o 5,3 proc. i wyniosła prawie 14,2 mln ton. W tym przypadku cały czas niepokoi stosunkowo niski udział odpadów skierowanych do odzysku (53 proc.). Proces ten najczęściej wiązał się z przekształceniem termicznym odpadów z odzyskiem energii. W ten sposób przetworzono 21,9 proc. wszystkich odpadów komunalnych. Nieco mniej poddano recyklingowi (18,3 proc.) i biologicznym procesom przetwarzania takim jak kompostowanie lub fermentacja (12,8 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Większość giełdowych firm zajmujących się odpadami poprawia wyniki finansowe. Co więcej, widzą one duże szanse na kontynuację tego trendu. Sprzyjają im czynniki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne związane z rozwojem organicznym i przejęciami.
Spółki przetwarzające odpady widzą ogromny potencjał rozwoju, zwłaszcza że zazwyczaj nie brakuje im ani surowca, ani odpowiednich mocy. Wyzwaniem najczęściej są obowiązujące regulacje, nielegalne składowiska oraz rosnące koszty.
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.