Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.01.2017 07:33 Publikacja: 26.01.2017 07:33
Foto: GG Parkiet
Zdaniem Jakuba Szkopka, analityka DM mBanku, trudno uzasadnić ostatnią eksplozję notowań. – Obecnie Grupa Boryszew notowana jest z premią 30–60 proc. na wskaźnikach P/E i EV/EBITDA na lata 2016 i 2017 – mówi Szkopek. Boryszew w 2016 r. po chudych latach mocno zabłysnął wynikami segmentu motoryzacyjnego. Jak zapowiada się 2017 r.?
– Głównym zagrożeniem w tym roku jest brak przedłużenia czasowych podwyżek cen produktów, jakie spółka uzyskała od swoich klientów, głównie od Grupy Volkswagen w 2016 r. Zwykle tego typu zmiany cen miały charakter krótkookresowy, np. na trzy lata z obniżką o 33 proc. w każdym roku działalności – mówi Szkopek. – Szacujemy, że całkowity wpływ podwyżek na wyniki 2016 r. wyniósł ponad 12 mln euro, co miało przełożenie na wyższą rentowność generowaną w segmencie automotive – komentuje Szkopek. DM mBanku prognozuje, że w 2017 r. skonsolidowany wynik EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) Boryszewa skurczy się o 3 proc., do 410 mln zł.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wciąż mamy rynek kupującego, oferta mieszkań jest wysoka, koszt kredytu też. Murapol stawia na wzrost sprzedaży i utrzymanie wyników.
Chociaż deweloper przekazał klientom znacznie mniej mieszkań, to osiągnął lepsze przychody i bardzo dobrą rentowność. Murapol celuje we wzrost sprzedaży w 2025 r.
Budowlany gigant zawalczy o wzrost przychodów w tym roku. Grupa ma gigantyczny portfel zamówień, ale kontrakty stopniowo, a nie błyskawicznie, będą się przekuwać w przychody i zyski. Mocno zdywersyfikowana firma zarzuca nowe – nomen omen – sieci.
Portfel zamówień na historycznym szczycie, ale jego przekuwanie na przychody i zyski nie będzie błyskawiczne. Cel na ten rok to poprawa względem 2024 r.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
Zarysowana na początku kwietnia przez szefa NBP perspektywa obniżek stóp podniosła notowania akcji części deweloperów. W start nowego cyklu, po słabym pod względem sprzedaży mieszkań I kw., wierzą już prawie wszyscy. Jak może wyglądać scenariusz ożywienia?
Część inwestorów pozbywa się papierów, godząc się z utratą aż 40 proc. wartości nominalnej. Wyprzedaż odbywa się przy relatywnie małych obrotach. Nadchodzą ważne terminy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas