Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Samochody polityków koalicji przed KPRM
Niemal od początku istnienia obecnego rządu zarządzanie energetyką kulało. Było ono rozproszone na kilka resortów, które często spierały się o kształt nowych ustaw. Takie rozproszenie kompetencji wynikało z konieczności wydzielenia operatorów sieci przesyłowych, energii, gazu i ropy od innych spółek. Tzw. unijny trzeci pakiet energetyczny nakazuje, aby przesył energii był zarządzany niezależnie od produkcji energii, czym zajmują się spółki z udziałem Skarbu Państwa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ekovoltis, wiodący w Polsce sprzedawca energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł i pierwszy w kraju Dostawca Usług Bilansujących (DUB), oraz austriacka spółka enspired, europejski lider w algorytmicznej optymalizacji aktywów energetycznych, ogłaszają strategiczne partnerstwo, które na nowo zdefiniuje opłacalność inwestycji w magazyny energii. Wspólnie wprowadzają na polski rynek najbardziej zaawansowaną usługę optymalizacji bateryjnych magazynów energii, łącząc pełną gotowość operacyjną Ekovoltis do świadczenia usług systemowych z w pełni zautomatyzowaną, technologią optymalizacyjną enspired.
Renata Mroczek wygrała w konkursie na stanowisko prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Tę informację przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Decyzja jest efektem zakończonego naboru, w którym wyłoniono kandydatów na to stanowisko.
Trwa karnawał na akcjach spółek energetycznych. Wartość rynkowa np. PGE i Tauronu wzrosła o ponad 100 proc. od początku tego roku. Jest jeszcze potencjał wzrostu?
Polskie elektrownie, które wygrały ostatnie uzupełniające aukcje rynku mocy na drugą połowę tego roku, nie otrzymały jeszcze wsparcia. Dlaczego? Rząd wciąż nie otrzymał formalnej decyzji Komisji Europejskiej.
Nadmiar energii z fotowoltaiki (PV) to z jednej strony coraz częstsze wyłączenia, z drugiej zaś wydłuża się czas, kiedy cena energii w ciągu dnia jest bliska zeru lub ujemna. Perspektywa rozwoju opłacalnego biznesu dla branży fotowoltaicznej wydaje się coraz trudniejsza.
W pierwszym kwartale 2025 r. wartość giełdowa spółek z udziałem Skarbu Państwa wzrosła do prawie 410 mld zł podał minister aktywów Jakub Jaworowski, odnosząc się do zarzutów PiS o pogorszeniu sytuacji w tych spółkach. Wskazał, że rosnące wartości akcji są najlepszym dowodem tego, że inwestorzy mają zaufanie do obecnych zarządów.