Resort cyfryzacji proponuje ułatwienia dla telekomów

Ministerstwo kierowane przez Krzysztofa Gawkowskiego przygotowało nowelizację Megaustawy aby przyspieszyć budowę sieci dostępu do internetu. Szykuje się na trudny bój.

Publikacja: 22.07.2025 06:00

Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji i wicepemier.

Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji i wicepemier.

Foto: Fot. Albert Zawada/pap

Ułatwienia dla operatorów budujących sieci światłowodowe i komórkowe zakłada przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji najnowszy projekt ustawodawczy. Wicepremier Krzysztof Gawkowski i wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka spodziewają się ostrej wymiany zdań.

„Internet jak prąd"

Przygotowanie przepisów prawa usprawniającego realizację inwestycji w sieci telekomunikacyjne, które będą dawały poczucie bezpieczeństwa wszystkim interesariuszom rynku: inwestorom, samorządom, mieszkańcom – ogłosił w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w przeddzień rekonstrukcji rządu Donalda Tuska.

Chodzi o nowelizację tzw. Megaustawy, czyli ustawy o wspieraniu rozwoju usługi i sieci telekomunikacyjnych w Polsce. Choć projekt jest gotowy, resort cyfryzacji jeszcze go nie pokazał. Według wicepremiera resort przekazał projekt zespołowi programowania prac rządu i w ciągu 7-10 dni powinien on pojawić się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

– Telekomunikacja to jeden z kluczowych sektorów odpowiedzialnych dziś za państwo – tłumaczył Krzysztof Gawkowski.

– Przesłaniem nowelizacji jest, że internet powinien być jak prąd – dostępny wszystkim – wtórował mu Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji odpowiedzialny za telekomunikację. Według niego, nowelizacja ma służyć likwidacji białych plam na mapie szerokopasmowego stacjonarnego dostępu do internetu, przede wszystkim światłowodowego.

Czytaj więcej

Prezes UKE: Deregulacja Orange może przynieść wzrost inwestycji

Budynki bez sieci

Według najnowszych danych resortu cyfryzacji, przygotowanych na podstawie zgłoszeń operatorów telekomunikacyjnych i mieszkańców do systemu informatycznego SIDUSIS, poza zasięgiem szerokopasmowego stacjonarnego dostępu do internetu jest w Polsce ponad 15 proc. budynków (1,41 mln na 9,1 mln) o oznaczonym adresie urzędowym (tzw. punktów adresowych). – To nie znaczy, że nie dostrzegamy zmian na rynku – mówił Michał Gramatyka, wyliczając dostęp mobilny i rozwiązania satelitarne. – Stoimy jednak na stanowisku, że zapewnienie dostępu światłowodowego na ostatniej mili daje pewność niezakłóconego dostępu do sieci – dodawał.

Choć – jak mówili ministrowie – priorytetem jest internet światłowodowy, to nowelizacja Megaustawy będzie też ważna dla operatorów komórkowych.

Czytaj więcej

Fuzje i przejęcia w telekomunikacji jeszcze się nie skończyły. Także duże

Procedury do zmiany

Co chce zmienić w przepisach Ministerstwo Cyfryzacji? Wiceminister Gramatyka wyliczył kilka głównych inicjatyw ograniczających według niego biurokrację i przyspieszających proces inwestycji.

Jeden z nich to jednolity cyfrowy wniosek. – Zobowiążemy urzędy do przyjmowania dokumentacji w drodze elektronicznej. Szacujemy, że o 70 proc. będziemy w stanie ograniczyć biurokrację – mówił Michał Gramatyka.

Przyspieszyć mają także procedury prowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, gdzie obowiązywać ma zasada koncentracji materiału dowodowego. – Tam, gdzie UKE zajmuje stanowisko nie będzie można przedłużyć postępowania, składając nowy wniosek dowodowy. Proponujemy także zastosowanie zasady milczącej zgody. Jeśli w postępowaniu prowadzonym przez starostwo, a dotyczącym operatora światłowodowego UKE nie zajmie stanowiska w ciągu 30 dni, będzie to oznaczać zgodę urzędu – wyjaśniał Gramatyka.

Resort chce też ułatwić inwestycje na drogach publicznych, obniżyć ceny dostępu do dróg wewnętrznych i terenów w gestii zarządców terenów leśnych.

Z kolei w wypadku operatorów komórkowych nowelizacja ma wprowadzić rozdział postępowań administracyjnych z wniosku o zgodę na budowę infrastruktury pasywnej (szkieletów masztów, wież) od wniosku o pozwolenie środowiskowe.

Projekt poddany zostanie konsultacjom. Wicepremier nie spodziewa się, aby do Sejmu trafił wcześniej niż pod koniec roku. Resort cyfryzacji spodziewa się gorącej dyskusji, w tym krytyki ze strony samorządów i UKE. Z zadowoleniem inicjatywę MC przyjęła m.in. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Technologie
TiVi Foundation zmieniła szefów Cyfrowego Polsatu
Technologie
XTPL rozwija biznes, ale wolniej niż spodziewał się rynek
Technologie
XTPL rozwija biznes, ale wolniej niż zakładał rynek
Technologie
Drugie półrocze przyniesie ożywienie na rynku VC. A symptomy już widać
Technologie
Prezes UKE: Deregulacja Orange może przynieść wzrost inwestycji
Technologie
ChatGPT wchodzi w e-handel. Analityk przewiduje: udział Allegro może słabnąć