Skokowe tempo wzrostu łódzkiego rynku obserwowane jest od czterech lat.
– Łódź jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się polskich miast. Potencjał Łodzi dostrzegły kilka lat temu firmy z sektora BPO, SSC i IT, które zaczęły otwierać tu swoje nowe oddziały – mówi Ewa Palus, analityk rynku nieruchomości w redNet Property Group. – Nie bez znaczenia jest także rozwój Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w ramach której funkcjonują zakłady produkcyjne z sektora budowlanego, farmaceutycznego, elektrotechnicznego czy spożywczego. Centralne położenie na mapie Polski przyczyniło się do dynamicznego rozwoju branży magazynowanej i logistycznej – wylicza.
Deweloperzy w Łodzi nie próżnują. W zeszłym roku na rynek wprowadzono rekordową liczbę 4,6 tys. mieszkań i na koniec roku oferta była najwyższa w historii – sięgała 4,5 tys. lokali.
Według redNet w tym roku działalność deweloperów na łódzkim rynku powinna się utrzymać na podobnym poziomie, co rok wcześniej. – Osiągnięcie kolejnego bardzo wysokiego wyniku sprzedaży może być jednak trudne. Rosnące koszty materiałów budowlanych i wykonawstwa wpłyną na wzrost cen mieszkań, co z kolei może osłabić popyt – zastrzega Palus. – Z drugiej strony w ciągu najbliższego roku podniesienie stóp procentowych jest mało prawdopodobne, w związku z czym kredyty hipoteczne nadal będą stosunkowo łatwo dostępne. Tym samym gwałtowne wyhamowanie popytu na łódzkim rynku nie powinno mieć miejsca – dodaje i podkreśla, że w aglomeracji planowane są kolejne inwestycje infrastrukturalne, biurowe, magazynowe i przemysłowe, dzięki czemu Łódź ma szansę stać się atrakcyjną alternatywną dla zatłoczonych już innych dużych ośrodków miejskich – dodaje. Największymi graczami w Łodzi byli m.in. Murapol, Atal czy Echo Investment.
– Łódzki rynek mieszkaniowy, który przez długi czas znajdował się na końcu stawki sześciu największych aglomeracji, w ostatnim czasie bardzo dynamicznie się rozwija. Wynika to zarówno z coraz atrakcyjniejszego rynku pracy i rosnącej siły nabywczej mieszkańców Łodzi, jak i rosnącego zainteresowania zakupem mieszkań w celach inwestycyjnych – mówi Nikodem Iskra, prezes Murapolu. – W Łodzi jesteśmy obecni od 2015 r. Do tej pory zaoferowaliśmy mieszkańcom około 900 lokali, przygotowujemy kolejne. W 2018 r. wypracowaliśmy tutaj jeden z najwyższych rocznych wzrostów sprzedaży spośród wszystkich naszych lokalizacji, wynoszący ponad 56 proc. – dodaje.