Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.05.2019 05:00 Publikacja: 24.05.2019 05:00
Budżet na Galerię Młociny wyniósł około 1,5 mld zł, z czego budowa pochłonęła 640 mln zł.
Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie
W rezerwie jest jeszcze Galeria Wilanów w Warszawie (61 tys. mkw.), ale wydaje się, że procedury planistyczne jeszcze długo będą blokować ten projekt (deweloper GTC lokuje datę oddania obiektu między 2021 a 2025 r.).
Mimo rosnącego udziału zakupów online czy niedzielnego zakazu handlu właściciel Galerii Młociny, notowana na giełdzie w Johannesburgu firma EPP, bardzo dobrze ocenia perspektywy sektora nad Wisłą. To dlatego w ostatnich latach przedsiębiorstwo zainwestowało ogromne kwoty w tutejsze nieruchomości handlowe, osiągając status największego gracza. Dziś wartość portfela EPP sięga 2,5 mld euro (prawie 11 mld zł). Na koniec zeszłego roku było w nim ponad 19 centrów o łącznej powierzchni 680 tys. mkw., odwiedzonych przez 100 mln klientów. Taki portfel pozwolił firmie zarobić niemal 100 mln euro (430 mln zł). – Polska gospodarka ma za sobą ćwierćwiecze nieprzerwanego wzrostu i ten trend będzie kontynuowany w perspektywie co najmniej dekady. Społeczeństwo się bogaci, klasa średnia konsumuje, co przekłada się na wzrost sprzedaży detalicznej – powiedział Hadley Dean, prezes EPP. ar
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Budowlany gigant zawalczy o wzrost przychodów w tym roku. Grupa ma gigantyczny portfel zamówień, ale kontrakty stopniowo, a nie błyskawicznie, będą się przekuwać w przychody i zyski. Mocno zdywersyfikowana firma zarzuca nowe – nomen omen – sieci.
Portfel zamówień na historycznym szczycie, ale jego przekuwanie na przychody i zyski nie będzie błyskawiczne. Cel na ten rok to poprawa względem 2024 r.
Zarysowana na początku kwietnia przez szefa NBP perspektywa obniżek stóp podniosła notowania akcji części deweloperów. W start nowego cyklu, po słabym pod względem sprzedaży mieszkań I kw., wierzą już prawie wszyscy. Jak może wyglądać scenariusz ożywienia?
Część inwestorów pozbywa się papierów, godząc się z utratą aż 40 proc. wartości nominalnej. Wyprzedaż odbywa się przy relatywnie małych obrotach. Nadchodzą ważne terminy.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Rosnące koszty pracowników skłonią deweloperów do korzystania z prefabrykacji – oczekuje firma, która zabiega też o zlecenia na obiekty komunalne.
W maju i czerwcu deweloperska grupa ma do wypłaty kilka transz odsetek polskim obligatariuszom. To będzie pierwszy test przed lipcowym testem spółki matki, która musi wykupić newralgiczną serię.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas