Dopiero przedsmak mieszkaniowych żniw

Już w I półroczu można obserwować wzrost liczby przekazań mieszkań, fundamentu zysków firm. Kumulacja oczekiwana jest pod koniec roku.

Publikacja: 12.07.2019 05:12

Dopiero przedsmak mieszkaniowych żniw

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

15 deweloperów z rynku kapitałowego w I połowie roku przekazało łącznie 10,3 tys. mieszkań, o ponad 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Będzie to podstawa zysków spółek w nadchodzącym sezonie wyników półrocznych.

Zgodnie z zasadami rachunkowości deweloperzy mogą księgować sprzedaż mieszkań w chwili oddania ich użytkownikom, a nie przy podpisywaniu umowy. Bieżące wysokie wyniki są więc jeszcze kształtowane w dużej mierze przez sprzedaż uzyskaną przez firmy w szczycie boomu (dopiero 2018 r. przyniósł korektę na rynku mieszkaniowym).

Program tysiąc plus

Z racji harmonogramu prac budowlanych kulminacja przekazań następuje zwyczajowo w IV kwartale, niemniej kilku firmom udało się uzyskać wysokie wyniki już w pierwszej części roku.

Stawkę otwiera Develia (d. LC Corp), która wydała klucze do 1,67 tys. lokali, o prawie 28 proc. więcej rok do roku. Deweloper zajmuje się także budową obiektów komercyjnych, dodatkowo w II kwartale spieniężył dwa biurowce, co również może znaleźć odzwierciedlenie w wynikach.

Na drugim miejscu znalazł się Dom Development, który zaksięguje sprzedaż 1,66 tys. lokali, o 14,9 proc. więcej rok do roku.

GG Parkiet

Imponującą dynamikę osiągnęli deweloperzy, odpowiednio, jeszcze i już nienotowani na GPW, za to interesujący obligatariuszy, czyli Murapol i Robyg. Ten pierwszy przekazał 1,21 tys. mieszkań, o 220 proc. więcej niż rok wcześniej, a ten drugi 1,11 tys., co oznacza wzrost o 139 proc.

Blisko poziomu tysiąca mieszkań znalazły się Budimex Nieruchomości, który przekazał klucze do 947 mieszkań (spadek o 14,5 proc.), i Atal, który wydał 920 lokali (spadek o 46 proc.).

Pomaga wzrost cen

W przypadku Robygu potencjał przekazań w tym roku może być szacowany na ponad 3 tys. wobec 2,5 tys. rok wcześniej.

Dom Development spodziewa się przekazać 3,5 tys. lokali wobec 3,63 tys. w rekordowym ubiegłym roku. Jak jednak zaznaczał wiceprezes Janusz Zalewski, ponieważ ceny mieszkań rosną, spółka spodziewa się zbliżonego lub nawet lepszego wyniku w ujęciu wartościowym.

Atal szacuje tegoroczny potencjał przekazań mieszkań podobnie jak w 2018 r., czyli na 2,69 tys. Kontrolowana przez rodzinę Juroszków firma liczy na znacznie lepszy przyszły rok, potencjał przekazań oszacowano już na 3,65 tys.

– W ciągu ostatnich 12 miesięcy, licząc do końca czerwca, wydaliśmy klucze do 3,4 tys. mieszkań. To rekordowy wynik. W ciągu niespełna dwóch najbliższych lat przekażemy kolejnych 6 tys. mieszkań – szacuje Nikodem Iskra, prezes Murapolu.

Wiele inwestycji deweloperów wieńczonych jest pod koniec roku – to, ile lokali będzie wydanych przed sezonem świąteczno-noworocznym, uzależnione jest od sprawnego uzyskania pozwoleń na użytkowanie, tymczasem opóźnienia administracyjne są wymieniane przez firmy jako największa bolączka. Druga kwestia to wyzwanie logistyczne i wydanie skumulowanej liczby mieszkań klientom.

Budownictwo
Marvipol rusza ze sprzedażą apartamentów inwestycyjnych w Gdańsku
Budownictwo
Grupa PHN miała w 2023 roku 167 mln zł straty netto
Budownictwo
Plany Torebki
Budownictwo
Mirbud po konferencji: co z przejęciami, emisją i dywidendą?
Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z nowym zarządem
Budownictwo
Mo-Bruk planuje przejęcia i wzrost mocy