Do końca tego roku sfinalizować się ma transakcja sprzedaży 49 proc. udziałów w Santander Bank Polska. Sprzedającym jest hiszpański Banco Santander, a kupującym – austriacka Grupa Erste. Ale Santander BP to nie tylko bank, ale cała grupa kilkunastu różnych podmiotów finansowych, w tym towarzystwo funduszy inwestycyjnych, spółka leasingowa czy drugi bank oferujących produkty typu consumer finance. Sprawdzamy, co dalej z tymi spółkami córkami Santander BP, gdy ten już przejdzie w ręce Austriaków.
Santander TFI sprzedane za 0,2 mld euro
Jeśli chodzi Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, gdzie po 50 proc. udziałów posiadają hiszpański Santander oraz polski Santander BP, sprawa wydaje się dosyć klarowna. Już w komunikacie o wstępnej umowie z Erste Group (z 5 maja 2025 r.) Hiszpanie zgodzili się sprzedać swoje udziały Austriakom za 0,2 mld euro. Tym samym Santander TFI przechodzi pod kontrolę Austriaków i to oni (po sfinalizowaniu transakcji) będą zarządzać zgromadzonymi tam aktywami.
Z biegiem czasu zapewne zmieni się nazwa i logo tego funduszu inwestycyjnego (np. na Erste TFI). I z punktu widzenia Polaków posiadających tam swoje oszczędności nie powinno się wiele zmienić pod kątem formalnym. Obecnie Santander TFI ma dosyć silną pozycję na polskim rynku, zarządza aktywami o wartości ok. 25 mld zł i ma ok. 250 tys. klientów.
Czytaj więcej
Łączne aktywa naszego sektora bankowego to obecnie ok. 800 mld euro, czyli ponad cztery razy mniej niż największej europejskiej grupy finansowej. Pomysł nałożenia na kredytodawców podatku od zysków nadmiarowych jeszcze bardziej podkopał ich szanse na rozwój.
Co z leasingiem i faktoringiem w Santander BP
Santander BP posiada też 100 proc. udziałów w spółce Santander Finanse, a ta z kolie jest 100-proc. właścicielem m.in. Santander Leasing i Santander Factoring. W majowym komunikacie nie wymieniono z nazwy tych podmiotów, zapytaliśmy więc w polskim źródle, jaki jest ich dalszy los.