Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na lipcowym posiedzeniu RPP obniżyła stopy procentowe. Główna stopa – referencyjna – wynosi teraz 5 proc. Dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych to oczywiście dobra informacja. Sprawdzamy, jakie efekty przyniosły wcześniejsze cięcia stóp i czego jeszcze można się spodziewać w tym roku.
Przypomnijmy, że dwa miesiące temu, na początku maja, RPP obniżyła koszty pożyczania o 0,5 pkt proc. W efekcie średnie oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych spadło, jak wynika z ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego, do 7,1 proc. w maju z 7,6 proc. w marcu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.
Aby pieniądze nie leżały tylko na rachunkach bankowych, a faktycznie pracowały na rzecz klientów potrzebna jest odpowiednia edukacja - mówi Marcin Kosiński, prezes PKO Finat.