Dzisiaj odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie BOŚ (zwołane na początku marca), które miało podjąć decyzję w sprawie uruchomienia programu ugód dla frankowiczów. BOŚ, w przeciwieństwie do głównych banków frankowych takich jak Santander, mBank, BNP Paribas i Millennium, proponował w projektach uchwał faktyczne głosowanie, a nie jedynie punkt dotyczący dyskusji na temat ugód. Wyjątek spośród frankowych banków stanowi jeszcze PKO BP, który zwołał na 23 kwietnia nadzwyczajne walne zgromadzenie i planuje głosowanie w sprawie ugód.
Akcjonariusze BOŚ zdecydowali dziś, że podejmą decyzję w sprawie frankowych porozumień 26 kwietnia. Bank tłumaczy, że przerwa w obradach związana jest przede wszystkim z przełożeniem rozprawy Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, która ma rozstrzygnąć zagadnienia prawne dotyczące kredytów walutowych i rozliczeń między bankami a kredytobiorcami. Pierwotnie była zaplanowana na 25 marca, jednak termin ten został przesunięty na 13 kwietnia. Powszechne jest oczekiwanie, że stanowisko wyrażone przez Sąd Najwyższy ukształtuje kierunki orzecznictwa sądów powszechnych i może wpłynąć na ocenę rozważanych propozycji ugodowych zarówno przez kredytobiorców, jak i banki.
Zgodnie z porządkiem obrad i zaprezentowanymi projektami uchwał, podczas NWZ zwołanego na 30 marca i kontynuowanego 26 kwietnia, akcjonariusze BOŚ mają postanowić, czy bank będzie mógł zawierać ugody z klientami, którzy podpisali z umowę hipoteki walutowej. Przygotowywany program ugód zakłada rozliczenie ww. kredytów lub pożyczek w taki sposób, jakby od dnia ich udzielenia były one odpowiednio kredytami lub pożyczkami w złotych, co jest zgodne z propozycjami przedstawionymi przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Warunki, na jakich będą zawierane ugody, po ich przygotowaniu przez zarząd BOŚ, zostaną przekazane do zatwierdzenia radzie nadzorczej.
Bank ma nie tylko hipoteki we frankach (warte 890 mln zł) jak i te w euro (590 mln zł). Zarząd szacuje, że łączny koszt wdrożenia ugód może wynieść 400 mln zł. Podany koszt zawiera dodatkowe koszty na pokrycie ryzyk prawnych obejmujących potencjalne pozwy klientów, którzy nie skorzystają z propozycji banku. BOŚ na koniec września miał 2,27 mld zł kapitału własnego. Współczynnik kapitału TCR wyniósł 16,6 proc. wobec wymogu 11 proc. Tier 1 wyniósł zaś 14,8 proc. wobec wymogu 8,9 proc.