Technologie

Point Group Przejęcie wydawcy tygodnika „Wprost”

Platforma Mediowa Point Group (wydawca „Filmu”, „Dlaczego” i „Machiny”) odkupiła od cypryjskiej firmy Qebonto Holdings 80 proc. udziałów w Agencji Wydawniczo-Reklamowej Wprost.

To właściciel tygodnika „Wprost” i magazynu „Mój Pies”. Qebonto była od lutego ubiegłego roku głównym udziałowcem AWR Wprost. W spółce udziały mieli m.in. Marek, Amadeusz i Paulina Król, którzy od lat kierowali AWR Wprost. Po podaniu informacji o zakupie wydawcy kurs Point Group zaczął rosnąć. Na zamknięciu sesji za jeden walor trzeba było zapłacić 2,02 zł, o 9,19 proc. więcej niż dzień wcześniej.

Giełdowa spółka za udziały w AWR Wprost zapłaci ponad 8 mln zł. Zarząd podkreśla, że sfinansuje transakcję środkami własnymi (pod koniec września firma miała ok. 2,5 mln zł na koncie). – 8 mln zł to niedużo, ale ta wycena uwzględnia zapewne udział w zadłużeniu AWR Wprost. Według mnie możliwe jest, że jest to transakcja warunkowa i Point Group może chcieć zapłacić za walory lub ich część swoimi akcjami – mówi Rafał Oracz, dyrektor generalny CR Media Consulting. W listopadzie zarząd Point Group informował, że planuje emisję akcji w I kwartale 2010 r.

Michał Lisiecki, prezes Point Group, nie odniósł się do pytań o to, jakie konsekwencje dla spółki może mieć sprawa sądowa, w jaką jest uwikłany AWR Wprost (w tym roku amerykański sąd wydał wyrok nakazujący firmie wypłacenie 5 mln USD za naruszenie dóbr osobistych Małgorzacie Cimoszewicz-Harlan i jej mężowi). – Nie było możliwości kupna samego tytułu „Wprost”, dlatego musieliśmy przejąć udziały w spółce – podkreśla.Pozostałe 20 proc. udziałów w AWR Wprost należy wciąż do osób fizycznych – w ubiegłym roku największy pakiet miał wśród nich Lech Kruszona.

W 2008 r. przychody AWR Wprost wyniosły 51,3 mln zł i były o 23,2 proc. niższe niż rok wcześniej. Strata z działalności operacyjnej sięgnęła 7,39 mln zł, a strata netto – 6,5 mln zł. Narastająco po trzech kwartałach tego roku przychody Point Group spadły o 3,8 proc., do 43,12 mln zł, a zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wzrósł o 78,6 proc., do 8,96 mln zł.

Michał Lisiecki zapowiedział, że Point Group myśli o kolejnych przejęciach. Fiaskiem zakończyły się jednak próby przejęcia TV Puls i PW Rzeczpospolita (współwłaściciel spółki wydającej m.in. „Rz” i „Parkiet”). Firma kupiła tylko witrynę Ocen.pl i zawarła porozumienie z Fox International Channels, żeby stworzyć spółkę joint venture oferującą usługi reklamowe w Internecie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.