Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W ostatnich dniach – przy okazji publikacji najnowszych prognoz – można było odnieść wrażenie, że po raz pierwszy od momentu powstania Międzynarodowy Fundusz Walutowy bije się w piersi i przyznaje do popełnionych błędów.
Po rozczarowującej kadencji Obamy (którego ekonomiczny dorobek został omówiony w „Parkiecie" tydzień temu) Ameryka potrzebuje zmian. Ale czy osoba, która chce odebrać Obamie fotel w Białym Domu, jest w stanie zapewnić te zmiany? Spędziłem 25 lat w sektorze prywatnym. Rozumiem, że kiedy rząd zabiera ludziom więcej pieniędzy, mają mniej na zakupy. A jeśli nie kupują, gospodarka się nie rozwija. Jeśli gospodarka nie rośnie, nie powstają nowe miejsca pracy dla Amerykanów – twierdzi Mitt Romney, republikański kandydat na prezydenta. Już na pierwszy rzut oka widać, że konkurent Obamy prezentuje się jako piewca prywatnej inicjatywy i kandydat przyjazny biznesowi. Jego 59-punktowy program gospodarczy pogłębia to wrażenie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.