Ubezpieczenia

Pierwszy krok jest trudny, ale kwestię emerytury warto wziąć we własne ręce

Raz obrana strategia powinna być utrzymana. Fundusze na starość powinny być też tanie oraz mieć zróżnicowaną politykę – to i systematyczne wpłaty powinny pozwolić na niezależność finansową na emeryturze.
Foto: Adobestock

O tym, że bez własnych oszczędności na emeryturze będzie nam ciężko, każdy wie, ale mało kto coś z tym robi. Jak więc zbudować emerytalny portfel funduszy?

Kupić i zapomnieć

Podczas dyskusji na temat przepisów wprowadzających pracownicze plany kapitałowe często słychać, że efektem ubocznym PPK będzie wzrost zainteresowania Polaków indywidualnym oszczędzaniem na emeryturę. Jak na razie dane na ten temat są fatalne. Według ankiety Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami na starość odkłada pieniądze jedynie 15 proc. Polaków. Przypomnijmy, że ostatnio ZUS wskazał, iż rośnie liczba osób zatrudnionych w ramach umów bez składek albo z minimalnymi składkami, co oczywiście będzie miało negatywne przełożenie na wysokość przyszłych emerytur. Można oczywiście liczyć, że PPK okażą się sukcesem, jednak jeśli po odejściu z pracy będziemy chcieli utrzymać podobny standard życia, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. A jakie są główne korzyści indywidualnego oszczędzania? – Przede wszystkim możliwość samodzielnego podejmowania decyzji. I wcale nie musimy oszczędzać w ramach IKE czy IKZE. Oczywiście oferują teraz korzyści, ale jak uczy historia OFE – w przypadku ustawowych produktów emerytalnych występuje ryzyko zmiany reguł gry w trakcie – podkreśla Sebastian Buczek, prezes Quercusa TFI. A od czego właściwie zacząć? – Od postanowienia, że sam muszę brać sprawę emerytury w swoje ręce, a nie liczyć tylko na państwo. Trzeba co miesiąc odkładać pewną kwotę. Jej wysokość zależy od tego, jakie mamy zarobki i koszty życia – wskazuje Buczek.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.