REKLAMA
REKLAMA

Transport

Akcje Newagu cieszą się dużym zainteresowaniem

Nowosądecka grupa osiąga coraz lepsze wyniki i ma dobre perspektywy na najbliższe kwartały.
Foto: materiały prasowe

Na ostatnich kilku sesjach akcje Newagu osiągały najwyższe ceny od chwili debiutu na warszawskiej giełdzie, czyli od końca 2013 r. W ostatni piątek inwestorzy byli chwilami skłonni płacić za walory producenta pojazdów szynowych nawet około 27 zł. Z kolei w poniedziałek na otwarciu sesji ich kurs wynosił 25,6 zł. Dla porównania rok temu cena papierów oscylowała w pobliżu 18 zł, a dwa lata temu wynosiła ok. 17 zł.

Duże zyski

Bezpośrednim powodem wzrostu zainteresowania Newagiem były zapewne niedawno opublikowane szacunkowe wyniki za I kwartał. W tym czasie grupa zwiększyła przychody, w ujęciu rok do roku, aż o 90,1 proc. Tym samym sięgnęły one 269,1 mln zł. Spółka informuje, że to konsekwencja bardziej równomiernego niż w latach poprzednich rozłożenia się planów sprzedaży. Wysokie wpływy przełożyły się na mocny wzrost zysków. Na początku roku EBITDA sięgała już 55,8 mln zł, a czysty zarobek 32,7 mln zł. Tymczasem jeszcze rok temu grupa miała 1,3 mln zł straty netto. Ostateczne wyniki rynek pozna 26 czerwca. Nie powinny one jednak istotnie odbiegać od ujawnionych szacunków.

Foto: GG Parkiet

Co ważniejsze, spółka systematycznie zwiększa wartość ogółem podpisanych umów. W kwietniu zawarła duży kontrakt z Szybką Koleją Miejską w Warszawie na dostawę 21 elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz ze świadczeniami dodatkowymi i usługami utrzymania zamówionego taboru przez siedem lat. To jedno z największych zamówień, jakie grupa będzie realizować. Jego wartość przekracza 543 mln zł netto. W tym roku Newag informował też o otrzymaniu od włoskiej firmy Ferrovie Del Sud Est e Servizi Automobilistici oświadczenia o skorzystaniu z prawa opcji zamówienia kolejnych czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wcześniejsze umowy opiewały na dostawę 11 pojazdów. Wartość obecnego zamówienia wynosi prawie 16 mln euro (ok. 71 mln zł według obecnego kursu NBP).

Optymalizacja kosztów

Obecnie Newag jest w trakcie wdrażania programu inwestycyjnego, którego realizację zaplanowano na lata 2019–2021. Jego wartość szacowana jest na kwotę od 80,4 mln do 104,5 mln zł. Zakłada on zarówno modernizację, jak i budowę nowej infrastruktury zakładu produkcyjnego w Nowym Sączu. Jeszcze w ubiegłym roku oddano do użytku halę do produkcji konstrukcji stalowych. Obecnie budowane są: centrum logistyczne wraz z nowoczesnym magazynem wysokiego składowania, linia napraw maszyn elektrycznych i napraw zestawów kołowych oraz tor testowy z napięciem trakcyjnym 25 kV (kilowolt).

W ubiegłym roku Newag rozpoczął montaż pierwszej instalacji fotowoltaicznej. Inwestycja ma się przyczynić do redukcji kosztów zużywanej w produkcji energii elektrycznej. Niezależnie od tego zarząd szuka innych możliwości optymalizacji kosztów produkcji.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA