Technologie

Producenci gier zbierają siły na targi w Kolonii

CD Projekt, Techland, CI Games, Bloober Team i Klabater to tylko niektóre studia wybierające się na największe w Europie targi branżowe. Płynące z nich informacje podbiją notowania?
AFP

W piątek WIG20 tracił na wartości. Wśród nielicznych wzrostowych blue chips był CD Projekt. Po południu jego akcje zyskiwały 1 proc. przy stosunkowo wysokich obrotach – wyższych niż w przypadku PZU czy PKN Orlen. Najwyraźniej inwestorom spodobała się informacja o tym, że studio wybiera się na Gamescom – coroczne targi branżowe w Kolonii. Odbędą się 20–24 sierpnia.

Rynek główny pod lupą...

Podczas czerwcowych targów E3 w Los Angeles spółka zasypała rynek informacjami dotyczącymi „Cyberpunka", co mocno podbiło jej notowania. Inwestorzy liczą, że z Kolonii też będą napływać ciekawe wieści, ale analitycy studzą oczekiwania.

– Nie spodziewam się przełomowych informacji o „Cyberpunku" na tegorocznym Gamescom. W ubiegłym roku CD Projekt na Gamescom pokazywał gameplay, który widzieliśmy już na E3. Sądzę, że w tym roku będzie podobnie – mówi Kacper Koproń, analityk Trigon DM. Dodaje, że E3 to głównie targi biznesowe, podczas gdy Gamescom cechuje większy udział graczy. – Dlatego poza wyraźną ekspozycją „Cyberpunka 2077" na targach i zapowiadanymi konkursami w celu zbudowania społeczności nie spodziewałbym się informacji, które miałyby kluczowe znaczenie dla inwestorów – podsumowuje analityk.

Na targi wybiera się też 11 bit studios (ale nie będzie mieć swojego stoiska), CI Games, który szykuje się do premiery nowego „Snipera", oraz niedawny debiutant BoomBit.

– Na Gamescom w Kolonii pojawi się nasz dział rozwoju biznesu. Odbędzie szereg spotkań ze studiami deweloperskimi, które potencjalnie mogłyby z nami współpracować. Wydawanie gier zewnętrznych twórców to jeden z filarów działalności BoomBita. Posiadane przez nas narzędzia business intelligence pomagają optymalizować grę i poprawiać jej parametry, przez co zwiększają szanse na jej sukces – mówi Marcin Olejarz, prezes BoomBita.

Na targach nie będzie natomiast debiutanta z zeszłego roku – Ten Square Games.

...oraz NewConnect

Gamescom to największa w Europie i jedna z największych na świecie imprez związanych z branżą gier.

– Biorąc pod uwagę jej bliskość, nie może nas tam zabraknąć. Szczególnie że premierę naszej nowej gry „Jet Kave Adventure" planujemy już niebawem. Gamescom jest więc świetną okazją, żeby spotkać się z mediami branżowymi i szerzej zaprezentować gameplay. Dzięki pomocy organizacji Indie Games Polska możemy być częścią polskiego stoiska w strefie biznesowej, gdzie poza prasą planujemy także spotkania z potencjalnymi partnerami biznesowymi oraz europejskim oddziałem Nintendo – zapowiada Krzysztof Król, prezes studia 7Levels.

Na NewConnect jest już notowanych ponad 20 firm tworzących gry. Wkrótce dołączy do nich Klabater. – Na Gamescom zaprezentujemy trzy gry – zapowiada Michał Gembicki, prezes Klabatera.

Do Kolonii wybiera się również Creepy Jar oraz Bloober Team. Ten ostatni zaprezentuje tam grę „Blair Witch".

– Możliwość stworzenia gry komputerowej opartej na absolutnym klasyku horroru, jakim bez wątpienia jest „Blair Witch Project", to olbrzymie wyróżnienie dla naszego studia. Stanowi to również dowód zaufania, jakim obdarzyła nas wytwórnia Lionsgate – jeden z największych producentów filmowych na świecie, posiadający prawa autorskie do tego dzieła – mówi prezes Bloober Teamu Piotr Babieno.

Rekord na horyzoncie

W tym roku powinien paść rekord, jeśli chodzi o statystyki dotyczące narodowego stoiska na Gamescom, organizowanego przez Game Industry Conference (GIC) oraz partnerów.

– Na stoisku będzie 34 wystawców: od najmniejszych podmiotów, które skorzystały z naszego programu stypendialnego, po dużych wydawców, którzy pokrywają wszystkie swoje koszty, ale korzystają z bycia razem. Poza tym spodziewamy się, że co najmniej drugie tyle firm skorzysta z przygotowanej dla nich strefy spotkań biznesowych – mówi Hanna Marszałkowska, reprezentująca GIC. Dodaje, że wszyscy będą prezentować się prasie, wydawcom, inwestorom i graczom, ale też szukać zleceń, partnerów i innych form współpracy biznesowej.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.