Technologie

Te technologie napędzą rynek IT w 2018 r.

Globalne wydatki na IT wyniosą w br. 3,7 bln dol. To aż o 4,5 proc. więcej w porównaniu z 2017 r. - wynika z najnowszych prognoz firmy analitycznej Gartner.
Foto: Adobestock

Eksperci przewidują wzrost przychodów napędzany przez kolejne wdrożenia technologii blockchain, rozwój rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy, a także istotny postęp w dziedzinie analizy dużych strumieni danych za pomocą algorytmów, uczenia maszynowego (tzw. machine learning) i sztucznej inteligencji (AI). - Kluczem do wzrostu cyfrowej gospodarki w 2018 r. będzie bez wątpienia automatyzacja procesu przetwarzania ogromnych ilości danych, które stają się jej motorem napędowym. Fundamentem ich skutecznej analizy stały się inteligentne algorytmy bazujące na machine learning oraz AI - mówi Paweł Brach, współzałożyciel i wiceprezes firmy TogetherData.

Dane Gartnera wskazują, że segment sztucznej inteligencji wygeneruje globalnie około 2,9 bln dol. wartości biznesowej do roku 2021. Natomiast sama technologia będzie również odpowiedzialna za zaoszczędzenie około 6,2 mld godzin pracy. Co ciekawe, Gartner zaznacza, iż dużym potencjałem wyróżnia się segment oprogramowania dla firm. Wydatki w tym zakresie wzrosną w 2018 r. o 9,5 proc. Natomiast w 2019 r. przewidywany jest skok o kolejne 8,4 proc., do łącznej wartości 421 mld dol. Firmy zaczną również inwestować w tworzenie aplikacji korporacyjnych. Na znaczeniu zyska korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS.

Badania pokazują, że po raz pierwszy od dwóch lat odnotowano wzrost wartości segmentu urządzeń mobilnych. W 2017 r. wyniósł on 5,7 proc. w stosunku do poprzedniego. W 2018 r. Gartner prognozuje dynamikę na poziomie 5,6 proc. Analitycy uważają, że główną przyczyną będzie zwiększona sprzedaż smartfonów. W kwestii sprzedaży komputerów prognozy nie przewidują większych zmian.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.