Michał Duszczyk

Michał Duszczyk

Dziennikarz, publicysta, absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związany od 2013 r. Specjalizuje się w tematyce innowacji i nowych technologii, a także logistycznej i transportowej – pisze m.in. o start-upach, e-commerce, branży pocztowej i kurierskiej, zagadnieniach z zakresu smart city oraz cyberbezpieczeństwa. Współautor cyklu wywiadów z wybitnymi naukowcami i badaczami, poświęconych sztucznej inteligencji. Mentor wspierający młode, innowacyjne spółki w ramach Programu „PFR Sieć Mentorów”, tworzonego przez Fundację PFR. Laureat IX edycji Konkursu organizowanego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, nagrodzony za artykuły poświęcone ochronie własności intelektualnej. W mediach pracuje od 1999 r., pisał w takich tytułach jak „Bloomberg Business Week Polska”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Życie Warszawy”, „Plus Minus”, „Życie” i „Parkiet”.

Technologiczna pogoń za liderami

W naszym regionie kontynentu w sektorze cyfrowym działa więcej firm, a w branży teleinformatycznej pracuje więcej osób niż na rynkach Europy Zachodniej. W Polsce zapanował świetny klimat do rozwoju IT, a przedsiębiorcy wykazują się wysokim stopniem optymizmu.

Orlen i Allegro połączyły siły na rynku paczek

Kurierski sojusz wieszczy rewolucję w tej branży. Jej oznak jest więcej – DHL nawiązało współpracę z Alibabą, a Furgonetka wzięła się za budowę otwartej sieci automatów.

InPost idzie na miliard

Spółka Rafała Brzoski rośnie szybciej niż rynek. W 2024 r. spodziewa się wzrostu liczby paczek w Polsce o kilkanaście procent. Będzie kolejny rekord?

Inwestycje VC w sztuczną inteligencję rosną w imponującym tempie

Fundusze skupiły swoją uwagę na nowej technologicznej fali – projektach AI. Eksperci zastrzegają jednak, iż nie oznacza to, że innowatorzy tworzący rozwiązania w innych obszarach zostaną całkowicie pozbawieni dopływu kapitału. Jakie branże znajdą się zatem na celowniku?

Brakuje „cyberbezpieczników”

Polska jest czwartym najbardziej zagrożonym działalnością hakerów krajem na świecie. Efekt? Popyt na ekspertów ochrony cyfrowej rośnie w rekordowym tempie.

Sztuczna inteligencja marginalizuje kobiety

Popularne generatory obrazów powielają i utrwalają szkodliwe stereotypy – alarmują naukowcy. To może prowadzić do nierówności i segregacji płciowej w edukacji oraz na ścieżce kariery zawodowej.

PFR sypie dużo pieniędzy. Nie tylko innowatorom z Polski

Do rodzimych funduszy wysokiego ryzyka popłynęło ponad 150 mln zł – zostaną zainwestowane w start-upy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Boty weszły do biznesu

Niemal co czwarta firma w naszym kraju korzysta już z systemów AI. Przedsiębiorcy dzięki tej technologii zwiększają przychody i swoją innowacyjność.

Dezinformacje biją w spółki z GPW, ale rynek jest odporny

Eksperci specjalizujący się w usuwaniu nielegalnych treści z internetu wykryli „nadprodukcję” hejtu i nielegalnych treści związaną ze spółkami giełdowymi. Te w sposób zmasowany pojawiały się w okresie publikacji wyników finansowych i prezentacji kluczowych projektów.

Talenty IT nie potrafią skusić inwestorów

Eksperci twierdzą, że Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki rozkręcą polski rynek start-upów. Ale duży impuls ma przyjść też z branży sztucznej inteligencji.