Michał Duszczyk

Michał Duszczyk

Dziennikarz, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, w „Rzeczpospolitej” od 2013 r., z mediami związany od 1997 r.

Praca zdalna na rękę hakerom

Lawinowo rośnie liczba cyfrowych ataków szyfrujących dane i wymuszających okup. 22 proc. firm już co najmniej czterokrotnie stało się ofiarą ransomware.

Asseco dostarczy cyfrowe listy polecone. Co na to Poczta?

Poczta Polska liczyła, że jako tzw. operator wyznaczony z łatwością zdominuje raczkujący nad Wisłą rynek e-doręczeń. Tymczasem wyzwanie rzucił jej rywal spoza branży.

Polskie start-upy mogą zgarnąć duże pieniądze

Dokładamy się do finansowania unijnej innowacyjności, ale rodzime laboratoria i naukowcy niewiele z tego mają. Czy to się zmieni?

Upadek SVB. Szybka lekcja dla startupów i funduszy venture capital

Historia upadku Silicon Valley Bank i szybkiego ratunku dla jego klientów, tysięcy młodych firm technologicznych może mieć liczne konsekwencje dla branży innowacyjnych spółek i funduszy wysokiego ryzyka. Również nad Wisłą.

Chipy dopadł kryzys. Mogą zyskać UE i USA

Spowolnienie w branży półprzewodników dotknęło Koreę Płd., Singapur oraz Tajwan, które odpowiadają za 75 proc. globalnej produkcji i 90 proc. eksportu.

Polaku, z hakerami radź sobie sam

NIK skontrolował krajowy system cyberbezpieczeństwa – wyniki są miażdżące. Lawinowo rośnie liczba e-przestępstw wymierzonych w zwykłych obywateli.

„Zombie VC” – apokaliptyczny scenariusz staje się faktem

Źródła finansowania młodych, innowacyjnych spółek wysychają w zastraszającym tempie. Bez kroplówki w postaci stałego wsparcia inwestorów start-upy nie są w stanie się rozwijać. Ale i same fundusze venture capital mają coraz większy problem z pozyskaniem pieniędzy.

Nowy trend: pensje „na żądanie”

Taksówkarze i kurierzy, a nawet pracownicy korporacji dostają od pracodawców benefit – możliwość otrzymania wynagrodzenia przed terminem.

Inwestycje w innowacje na świecie hamują. U nas jednak nie widać zapaści

Miliony od funduszy VC i aniołów biznesu płyną m.in. do ResQuant z branży cyberbezpieczeństwa, Occubee, tworzącego rozwiązania dla e-handlu, i QNA Technology, producenta nanomateriałów. Ostatnie transakcje to dobra wróżba dla I kwartału na rodzimym rynku.

Pieniędzy na innowacyjne projekty w Polsce w 2023 r. nie powinno brakować – motorem napędowym będą unijne fundusze

Bruksela chce wspierać naukowców i innowatorów w Europie w poszukiwaniu przełomowych rozwiązań m.in. w zakresie wyzwań środowiskowych, energetycznych i cyfrowych. Komisja w grudniu ub. r. przyjęła program „Horyzont Europa” na lata 2023–2024, w ramach którego na tego typu projekty przeznaczone zostanie ok. 13,5 mld euro.