Dziennikarz, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, w „Rzeczpospolitej” od 2013 r., z mediami związany od 1997 r.
Lawinowo rośnie liczba cyfrowych ataków szyfrujących dane i wymuszających okup. 22 proc. firm już co najmniej czterokrotnie stało się ofiarą ransomware.
Poczta Polska liczyła, że jako tzw. operator wyznaczony z łatwością zdominuje raczkujący nad Wisłą rynek e-doręczeń. Tymczasem wyzwanie rzucił jej rywal spoza branży.
Historia upadku Silicon Valley Bank i szybkiego ratunku dla jego klientów, tysięcy młodych firm technologicznych może mieć liczne konsekwencje dla branży innowacyjnych spółek i funduszy wysokiego ryzyka. Również nad Wisłą.
Spowolnienie w branży półprzewodników dotknęło Koreę Płd., Singapur oraz Tajwan, które odpowiadają za 75 proc. globalnej produkcji i 90 proc. eksportu.
Źródła finansowania młodych, innowacyjnych spółek wysychają w zastraszającym tempie. Bez kroplówki w postaci stałego wsparcia inwestorów start-upy nie są w stanie się rozwijać. Ale i same fundusze venture capital mają coraz większy problem z pozyskaniem pieniędzy.
Miliony od funduszy VC i aniołów biznesu płyną m.in. do ResQuant z branży cyberbezpieczeństwa, Occubee, tworzącego rozwiązania dla e-handlu, i QNA Technology, producenta nanomateriałów. Ostatnie transakcje to dobra wróżba dla I kwartału na rodzimym rynku.
Bruksela chce wspierać naukowców i innowatorów w Europie w poszukiwaniu przełomowych rozwiązań m.in. w zakresie wyzwań środowiskowych, energetycznych i cyfrowych. Komisja w grudniu ub. r. przyjęła program „Horyzont Europa” na lata 2023–2024, w ramach którego na tego typu projekty przeznaczone zostanie ok. 13,5 mld euro.