Michał Duszczyk

Michał Duszczyk

Dziennikarz, publicysta, absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związany od 2013 r. Specjalizuje się w tematyce innowacji i nowych technologii, a także logistycznej i transportowej – pisze m.in. o start-upach, e-commerce, branży pocztowej i kurierskiej, zagadnieniach z zakresu smart city oraz cyberbezpieczeństwa. Współautor cyklu wywiadów z wybitnymi naukowcami i badaczami, poświęconych sztucznej inteligencji. Mentor wspierający młode, innowacyjne spółki w ramach Programu „PFR Sieć Mentorów”, tworzonego przez Fundację PFR. Laureat IX edycji Konkursu organizowanego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, nagrodzony za artykuły poświęcone ochronie własności intelektualnej. W mediach pracuje od 1999 r., pisał w takich tytułach jak „Bloomberg Business Week Polska”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Życie Warszawy”, „Plus Minus”, „Życie” i „Parkiet”.

Globalny wyścig przyspiesza. Regulacje nie pomagają, ale przybywa zastosowań nowej technologii

Sztuczna inteligencja nie jest dziś nowością, ale właśnie teraz znajduje masowe zastosowanie. Można mówić o prawdziwym boomie. – Obserwujemy eksplozję zastosowań sztucznej inteligencji zainicjowanej przez duże modele językowe takie jak ChatGPT – potwierdza Łukasz Biegaj, architekt systemu w Unity Group. I podkreśla, że firmy oraz rządy państw biorą udział w niemalże wyścigu zbrojeń na tym polu.

Sztuczna inteligencja zaczyna nam uciekać

Polska jest daleko w tyle za liderami rewolucji SI, która przybiera na sile. Pogoń za czołówką jest realna, ale aby nasz kraj wykorzystał ogromny potencjał tej technologii, potrzeba pilnych zmian – przede wszystkim w edukacji, infrastrukturze – oraz sporych inwestycji.

Google wchodzi ze smartfonami Pixel do Polski. Chce być za Samsungiem i Apple

Amerykański gigant oficjalnie wchodzi do Polski z własnymi urządzeniami (smartfonami Pixel) i uruchamia sklep online. Cel? Dwucyfrowe udziały w rynku i trzecie miejsce w branży w naszym kraju.

Potrzebne wsparcie dla wirtualnego świata

Biznes apeluje o opracowanie „narodowej strategii metawersum”, która pozwoli wykorzystać potencjał tej zaawansowanej technologii.

Start-upy mają problem – inwestycje VC zamarły

Strumień z pieniędzmi dla innowacyjnych spółek kompletnie wysechł. Luka w programach finansujących ich rozwój sprawiła, że deficyt transakcji venture capital nad Wisłą jest ogromny. Wstępne dane za kwiecień pokazują, iż II kwartał br. nie odwróci trendu.

Orlen inwestuje w ultraszybkie ładowarki. W planach ekspansja

Należący do koncernu naftowego fundusz venture capital zainwestował w Euroloop, producenta ultraszybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Dzięki finansowaniu innowacyjna spółka planuje ekspansję w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Technologiczna pogoń za liderami

W naszym regionie kontynentu w sektorze cyfrowym działa więcej firm, a w branży teleinformatycznej pracuje więcej osób niż na rynkach Europy Zachodniej. W Polsce zapanował świetny klimat do rozwoju IT, a przedsiębiorcy wykazują się wysokim stopniem optymizmu.

Orlen i Allegro połączyły siły na rynku paczek

Kurierski sojusz wieszczy rewolucję w tej branży. Jej oznak jest więcej – DHL nawiązało współpracę z Alibabą, a Furgonetka wzięła się za budowę otwartej sieci automatów.

InPost idzie na miliard

Spółka Rafała Brzoski rośnie szybciej niż rynek. W 2024 r. spodziewa się wzrostu liczby paczek w Polsce o kilkanaście procent. Będzie kolejny rekord?

Inwestycje VC w sztuczną inteligencję rosną w imponującym tempie

Fundusze skupiły swoją uwagę na nowej technologicznej fali – projektach AI. Eksperci zastrzegają jednak, iż nie oznacza to, że innowatorzy tworzący rozwiązania w innych obszarach zostaną całkowicie pozbawieni dopływu kapitału. Jakie branże znajdą się zatem na celowniku?