Surowce i paliwa

Orlen: Rynek zweryfikował plany koncernu

Orlen zakończył analizy dotyczące zagospodarowania złoża soli kamiennej na obszarze koncesji Lubień Kujawski. Pierwotnie rozważano tam budowę podziemnego magazynu gazu ziemnego. Dziś koncern do tego przedsięwzięcia nie jest już tak przekonany jak wcześniej.
Foto: Bloomberg

Co więcej, odstąpił od budowy magazynu w tej lokalizacji i obecnie nie realizuje podobnych projektów. Tłumaczy, że to konsekwencja zmian uwarunkowań makroekonomicznych, otoczenia regulacyjnego i biznesowego oraz zakończenia prac poszukiwawczych gazu łupkowego w Polsce.

Jednocześnie informuje nas, że wybrana na obszarze koncesji Lubień Kujawski lokalizacja jest właściwa nie tylko do magazynowania paliw gazowych, a ewentualna decyzja inwestycyjna w zakresie możliwości zagospodarowania złoża soli będzie podjęta w zależności od potrzeb i sytuacji rynkowej. Na obecnym etapie prac i analiz biznesowych Orlen analizuje jedynie możliwość budowy otworowej kopalni soli wraz z niezbędną infrastrukturą przesyłową. W ten sposób doszłoby do wzmocnienia posiadanych już przez niego aktywów produkcyjnych w zakresie solanki przemysłowej. Dziś do zależnej firmy IKS Solino należą dwie otworowe kopalnie soli na złożach: Góra k. Inowrocławia oraz Mogilno.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.