REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

MOL Group: Ruszyła sztandarowa budowa

MOL Group rozpoczął budowę kompleksu polioli w miejscowości Tiszaújváros na wschodzie Węgier. Nowy zakład ma zostać oddany do użytku w 2021 r. Koszt jego budowy określono na 1,2 mld euro.
Foto: Bloomberg

W tej kwocie uwzględniona jest pomoc rządu węgierskiego w wysokości 131 mln euro. Stanowi ją ulga podatkowa dla osób prawnych i dotacja udzielona w gotówce. Nowy zakład zostanie wyposażony w wydajne i przyjazne środowisku technologie, które dostarczą firmy Thyssenkrupp i Evonik. Dzięki temu przedsięwzięciu koncern będzie mógł produkować około 200 tys. ton polioli rocznie.

– Ten projekt inwestycyjny przekształci grupę MOL w czołową spółkę chemiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. MOL stanie się jedyną w regionie firmą z łańcuchem wartości sięgającym od wydobycia ropy naftowej po produkcję polioli – twierdzi Zsolt Hernádi, prezes węgierskiego koncernu. Powstający kompleks jest największą inwestycją organiczną w historii MOL Group. Firma szacuje, że dzięki uruchomieniu zakładu roczny wynik EBITDA grupy wzrośnie o około 150 mln euro. Poliole są istotnym surowcem w produkcji tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w motoryzacji, budownictwie i branży odzieżowej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA