Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tej kwocie uwzględniona jest pomoc rządu węgierskiego w wysokości 131 mln euro. Stanowi ją ulga podatkowa dla osób prawnych i dotacja udzielona w gotówce. Nowy zakład zostanie wyposażony w wydajne i przyjazne środowisku technologie, które dostarczą firmy Thyssenkrupp i Evonik. Dzięki temu przedsięwzięciu koncern będzie mógł produkować około 200 tys. ton polioli rocznie.
– Ten projekt inwestycyjny przekształci grupę MOL w czołową spółkę chemiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. MOL stanie się jedyną w regionie firmą z łańcuchem wartości sięgającym od wydobycia ropy naftowej po produkcję polioli – twierdzi Zsolt Hernádi, prezes węgierskiego koncernu. Powstający kompleks jest największą inwestycją organiczną w historii MOL Group. Firma szacuje, że dzięki uruchomieniu zakładu roczny wynik EBITDA grupy wzrośnie o około 150 mln euro. Poliole są istotnym surowcem w produkcji tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w motoryzacji, budownictwie i branży odzieżowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółki zajmujące się recyklingiem i gospodarką odpadami zazwyczaj tylko w części wykorzystują posiadane zdolności przerobowe. Regulacje powinny jednak przyczynić się do dociążenia ich instalacji. Duży wpływ na wyniki będą też miały akwizycje.
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.