W kluczowych biznesach MOL zwiększył zyski

Koncern więcej zarabia pomimo trudnych warunków rynkowych. To konsekwencja poprawy efektywności i wewnętrznych wskaźników, zwłaszcza na działalności dotyczącej wydobycia ropy i gazu oraz produkcji rafineryjnej.

Publikacja: 09.05.2025 09:18

W kluczowych biznesach MOL zwiększył zyski

Foto: Adobe Stock

W I kwartale MOL wypracował ponad 5,65 mld USD skonsolidowanych przychodów. To rezultat minimalnie słabszy od zanotowanego w tym samym czasie 2024 r. Co ważniejsze, kluczowy dla węgierskiego koncernu wskaźnik, czyli oczyszczony wynik CSS EBITDA sięgnął 833 mln USD i tym samym wzrósł o ponad 16 proc. Z kolei zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej zwyżkował o przeszło 48 proc. i wyniósł 393 mln USD.

Czytaj więcej

Firmy szykują się na różne scenariusze

MOL koncentruje się na efektywności i poprawie wskaźników

MOL informuje, że poprawa kondycji finansowej nastąpiła pomimo odczuwalnego spowolnienia i trudnych warunków gospodarczych. „W okresie geopolitycznych napięć i gospodarczych przemian, zdołaliśmy wypracować stabilne wyniki. Dobrą wiadomością jest to, że wynikały one z poprawy wewnętrznych wskaźników w niemal wszystkich segmentach biznesowych” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL-a.

Według niego daje to solidną podstawę dla kolejnych wyzwań, gdyż w przyszłości spodziewa się równie burzliwych i niepewnych czasów. Szykując się na te wyzwania koncern trzyma się sprawdzonej formuły - dyscypliny fiskalnej, przemyślanych inwestycji, dywersyfikacji, zintegrowanego modelu operacyjnego i konsekwentnej realizacji strategicznych celów.

„Bez zbędnych kombinacji, koncentrujemy się na efektywności i poprawie wskaźników wewnętrznych, bezkompromisowo wzmacniając naszą konkurencyjność. Nasz cel pozostaje ten sam - krótkoterminowo tworzyć wartość dla akcjonariuszy, zaś w długim terminie budować odporną na przyszłe wyzwania grupę MOL” - zapewnia Hernádi.

Czytaj więcej

W końcówce roku pogorszyła się kondycja MOL-a

MOL poprawił zyski we wszystkich kluczowych biznesowych

Tradycyjnie już największe zyski zapewniły węgierskiemu koncernowi biznesy upstreamu (wydobycie ropy i gazu) oraz downstreamu (przerób ropy). W pierwszym z nich wyniki uległy poprawie m.in. dzięki wysokim cenom uzyskiwanym ze sprzedaży błękitnego paliwa. Ponadto średnia dzienna produkcja ropy i gazu wyniosła w koncernie 93 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy) i była zgodna z założeniami na cały ten rok oraz nieco lepsza od wydobycia w I kwartale 2024 r. W obszarze wydobycia grupa rozwijała działalność m.in. na Węgrzech, gdzie sfinalizowała transakcję nabycia aktywów w miejscowości Endrőd i rozpoczęła produkcję z odwiertu Som-8.

W biznesie downstream MOL, pomimo niższych marż rafineryjnych i trudnych warunków zewnętrznych, również zwiększył zyski. Było to możliwe dzięki wzrostowi produkcji i sprzedaży własnej oraz lepszemu wykorzystaniu mocy wytwórczych. Ponadto koncern zwiększył sprzedaż produktów petrochemicznych. W obliczu wciąż trudnych warunków rynkowych i słabych marż petrochemicznych działalność ta nadal nie przynosi jednak zysków.

Nieznaczny wzrost zarobku zapewnił MOL-owi biznes usług konsumenckich (obejmuje głównie działalność detaliczną prowadzoną przez stacje paliw). Koncern podaje, że w jego ramach zanotował m.in. wzrost sprzedaż paliw w Rumunii i Chorwacji. Ponadto ekspansję kontynuowała sieć punktów gastronomicznych Fresh Corner. Na koniec I kwartału działało 1341 tego typu punktów. Z kolei stacji paliw funkcjonowało 2324, z czego najwięcej kolejno w Chorwacji (444), na Węgrzech (407) i w Polsce (380).

Surowce i paliwa
W JSW rozpoczęły się negocjacje dotyczące nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy
Surowce i paliwa
Bumech broni koncesji, a płatności za szkody górnicze ma realizować Silesia
Surowce i paliwa
Orlen chce zmian w regulacjach dekarbonizacyjnych
Surowce i paliwa
Bumech może stracić górniczą koncesję
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Surowce i paliwa
Kopalnia Bumechu bez koncesji? Jest wniosek
Surowce i paliwa
Unimot obserwuje wzrost popytu na benzynę