Profesjonalny inwestor

Zagraniczne giełdy już korzystają z blockchaina. Czas na Warszawę?

Nasdaq, Deutsche Börse i moskiewski MOEX to tylko niektóre z parkietów, które już eksperymentują z technologią łańcucha bloków. Wyniki są obiecujące. Warto dołączyć do technologicznego wyścigu.
Foto: Bloomberg

Prezes warszawskiej giełdy powiedział na konferencji mniej więcej to, że boi się, że blockchain wyprze GPW z rynku – pisał tydzień temu na Twitterze prof. Krzysztof Piech z Uczelni Łazarskiego. Lęk przed nowymi technologiami to dość często spotykana reakcja, ale może zamiast się bać, lepiej się z nimi po prostu zaprzyjaźnić? Robią to już niektóre parkiety zagraniczne, na czele z amerykańskim Nasdaq, a także wielkie grupy finansowe, takie jak Citi i JP Morgan. Co istotne, giełdy kryptowalut, działające do tej pory tak jak tradycyjne rynki, także powoli wdrażają zdecentralizowane rozwiązania. Warto już teraz przyłączyć się do tego technologicznego wyścigu, by za jakiś czas nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.

Giganci działają

Przypomnijmy, że technologia łańcucha bloków po raz pierwszy została wykorzystana w bitcoinie jako baza danych zawierająca historię wszystkich transakcji dokonywanych tą kryptowalutą. Ta wielka księga rachunkowa ma cyfrową postać i jest rozproszona po całej sieci komputerów w tych samych kopiach. Technologia ta nie ma więc żadnego centralnego komputera-nadzorcy, ma architekturę rozproszoną, tzw. peer-to-peer. Każdy komputer w sieci może brać udział w przesyłaniu i weryfikowaniu transakcji. Te ostatnie są uwierzytelniane cyfrowo za pomocą zaawansowanej kryptografii. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że blockchain, rozumiany w tym przypadku jako rozproszona platforma transakcyjna, daje sporo korzyści w porównaniu z tradycyjnym, scentralizowanym podejściem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.