Pracownicze plany kapitałowe PPK

Zaufanie i oszczędności to potrzeby rynku

Projekt strategii rynku kapitałowego powinien być gotowy lada dzień. Zostanie przedstawiony najdalej w ciągu 2–3 tygodni – zapowiada Ministerstwo Finansów.

Debata na temat strategii rynku kapitałowego odbyła się na warszawskiej giełdzie.

Foto: materiały prasowe

Nad strategią rynku kapitałowego pracuje rząd. W środę przedstawiciele rynku dyskutowali o niej w czasie konferencji „Nowy impuls dla rozwoju: PPK a strategia rynku kapitałowego" w gmachu GPW w Warszawie. Szczegóły strategii owiane są jeszcze tajemnicą. – Ciężko mówić o projekcie, który nie został jeszcze opublikowany, ale można powiedzieć, że głównym celem strategii jest zwiększenie dostępu do finansowania z punktu widzenia polskich firm. Czyli celem jest w pewnym sensie obniżenie kosztów kapitału – mówił Marcin Obroniecki, zastępca dyrektora departamentu rozwoju rynku finansowego w Ministerstwie Finansów.

Jak odbudować zaufanie

Uczestnicy konferencji zgodnie uznali, że polski rynek finansowy przeżywa kłopoty. I potrzebuje odbudowy zaufania. – Pierwsze próby odbudowy zaufania już widzimy. Choćby z tego powodu rząd wziął na tapetę pracownicze plany kapitałowe – mówił prof. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. – Problemem jest też brak oszczędności i brak chęci do oszczędzania. Oszczędzają ci, którzy mają pieniądze. Chodzi jednak o przesunięcie tego procesu do tych, którzy mają ich trochę mniej. I temu ma służyć PPK – tłumaczył. Jego zdaniem odbudowie zaufania do rynku ma służyć także zmiana statutu Komisji Nadzoru Finansowego. – Pojawił się departament rozwoju rynku kapitałowego. Ważny będzie więc teraz nie tylko nadzór, ale też rozwój rynku – mówił Marcin Dyl.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.