REKLAMA
REKLAMA

Pracownicze plany kapitałowe PPK

Online wesprze pracodawców w procesie obsługi PPK

WYWIAD | Z prezesem Pekao TFI, Jackiem Janiukiem rozmawia Piotr Skwirowski
Foto: Archiwum

Pekao TFI udostępnia system informatyczny, który ma ułatwić pracodawcom uruchomienie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dlaczego taki system jest potrzebny?

Ze względu na skalę PPK bardzo ważne jest, żeby zautomatyzować proces komunikacji pomiędzy pracodawcą a instytucją finansową. W tym celu Pekao TFI udostępniło system, który taką automatyczną komunikację zapewni.

System skierowany jest do pracodawców, którzy wybiorą Pekao TFI jako instytucję, która będzie zarządzać i prowadzić dla nich PPK?

Tak. Zapewnimy im bezpłatny dostęp do serwisu e-PPK, który w bezpieczny, łatwy i intuicyjny sposób przeprowadzi ich przez proces zawarcia umowy o zarządzanie PPK oraz umowy o prowadzenie PPK. Ponadto tą drogą przeprowadzona zostanie rejestracja pracowników, którzy przystąpią do tworzonego przez pracodawcę PPK. Ich lista zostanie przekazana do Pekao TFI, można ją też będzie łatwo aktualizować. Za pośrednictwem systemu przekazywane będą też informacje o wpłatach podstawowych oraz dodatkowych zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Serwis e-PPK umożliwia również przesyłanie informacji o deklaracjach składanych pracodawcy przez pracowników, choćby w sprawie obniżenia wpłaty podstawowej pracownika, jego wpłaty dodatkowej, czy zawieszenia bądź wznowienia wpłat. W systemie przedsiębiorca będzie miał bieżący dostęp do informacji na temat PPK, takich jak lista zgłoszonych pracowników, listy składek, możliwe będzie także eksportowanie danych do pliku i pobieranie uzgodnionych raportów. Nasz system obsługuje pliki, w uniwersalnych formatach wypracowanych przez Grupę Roboczą PPK przy współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju, generowane przez systemy kadrowo-płacowe. Ponadto serwis e-PPK może zostać zintegrowany z systemem kadrowo-płacowym danej firmy.

Pracodawcy poradzą sobie z waszym systemem?

Oczywiście. Absolutnie nie powinni się go obawiać. Aplikacja jest bardzo intuicyjna, dodatkowo w przypadku pytań pracodawcy oferujemy pomoc zarówno naszego call center, jak i przydzielonego opiekuna. Każdy z pracodawców będzie mógł też przetestować jej działanie, w szczególności sprawdzić wymianę plików czy bezpośrednią komunikację swojego systemu HR z serwisem e-PPK.

Pracodawcy są przyzwyczajeni do przekazywania elektronicznie informacji do ZUS, w przypadku PPK na analogicznych zasadach muszą przygotować dane, aby przekazać je do Pekao TFI, a konkretnie do naszego agenta transferowego. Przy wczytywaniu plików pracodawca otrzyma konkretną informację, jeśli w pliku pojawił się błąd ze wskazaniem, w którym dokładnie miejscu. Pracodawca może od razu poprawić plik lub wczytać go bez błędnego rekordu. Brakującą informację może uzupełnić ręcznie lub wczytać dodatkowy plik z brakującym rekordem. Naszym celem było stworzenie narzędzia, które ułatwi firmom bieżącą obsługę PPK. System jest wygodny dla pracodawcy i łatwy w obsłudze. Jeśli jednak mimo to pojawią się wątpliwości, wesprzemy pracodawcę. Nasz opiekun pomoże firmie w procesie podpisania umów o zarządzanie i prowadzenie PPK, a także w bieżącej obsłudze naszego serwisu.

Materiał powstał we współpracy z Pekao TFI.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA