Oszczędzanie

Odkładanie pieniędzy w polskim banku da największą stratę

W lipcu realne oprocentowanie lokat w Polsce było najgorsze w Unii Europejskiej i wyniosło -3,38 proc. Pod względem nominalnego jesteśmy kontynentalnym średniakiem.
Foto: Adobestock

Średnie oprocentowanie lokat ustanowiło w lipcu nowy historyczny rekord, spadając do poziomu 0,36 proc. W tym miesiącu mieliśmy jednocześnie drugą najwyższą w UE inflację, wynoszącą według Eurostatu 3,7 proc. Połączenie tych dwóch elementów to bardzo zła informacja dla oszczędzających. Z wyliczeń Expandera wynika, że w lipcu realne oprocentowanie lokat w Polsce było najgorsze w UE i wyniosło -3,38 proc.

Inflacja zabija lokaty

Wstępny szacunek GUS inflacji w sierpniu – ceny rok do roku wzrosły o 2,9 proc. To znacznie więcej niż wynosiło w tym okresie oprocentowanie lokat bankowych. W sierpniu ubiegłego roku było to bowiem 1,52 proc. W rezultacie, po uwzględnieniu inflacji i podatku od odsetek, osoby, które skorzystały z takiej lokaty przed rokiem, poniosły stratę wynoszącą -1,62 proc. To oznacza, że gdy lokata się skończyła, otrzymali co prawda wyższą kwotę, niż wpłacili, ale mogli za nią kupić mniej towarów niż przed rokiem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.