Obligacje

Akcje windykatorów szaleją. Czas na plasowanie obligacji

Trzy emisje największych spółek z branży wierzytelności w jednym czasie? Teraz to możliwe. Konkurencja może przy tym oznaczać atrakcyjniejsze warunki dla nabywców obligacji.
Foto: Adobestock

W szczycie paniki akcje Kruka można było kupić za mniej niż 60 złotych. Dziś są wyceniane na 340 złotych, co oznacza przy okazji wyznaczenie historycznego szczytu. Kredyt Inkaso podnosi notowania wolniej, co nie oznacza, że powoli – w 18 miesięcy potroiło wycenę (a przez krótki moment kapitalizacja rosła nawet czterokrotnie). Akcje Bestu – głównie ze względu na niski free float – nie ucierpiały na wybuchu pandemicznej paniki szczególnie mocno, ale licząc do dołka w listopadzie ub.r., notowania niemal się podwoiły.

Notowaniom akcji spółek windykacyjnych sprzyja ogólna atmosfera na rynku akcji, ale także osiągane wyniki finansowe. Spłaty wzrosły i branża osiąga wyniki tak dobre jak nigdy wcześniej. A to, co się na rynku zmieniło, to mniejsza skala podaży pakietów wierzytelności, przynajmniej w 2020 r. Kruk zwiększył skalę inwestycji jeszcze w pierwszej połowie roku, Best i Kredyt Inkaso chciałyby zacząć inwestować w najbliższych miesiącach. Bo dotychczasowe wyniki wypracowane zostały na starych portfelach, dla których spłaty oznaczają jednocześnie zmniejszenie skali biznesu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.