Emil Szweda

Obligacje dużych firm już zbyt drogie. Niskie premie mają swoją przyczynę

Kupując obligacje Tauronu, inwestorzy indywidualni zarobią mniej, niż wybierając obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Premie, jeśli występują, są niskie, a wskaźniki zadłużenia wzrosły przez ostatni rok.

Co oznacza powrót obaw o inflację dla inwestorów z rynku obligacji

Inflacja w marcu w USA okazała się wyższa od oczekiwań ekonomistów. Co prawda tylko o 0,1 pkt proc. (3,5 proc. w skali roku w miejsce zakładanych 3,4 proc.), ale już to wystarczyło, by zachwiać pewnością inwestorów co do spodziewanej w czerwcu obniżki stóp procentowych. W efekcie rentowność obligacji dziesięcioletnich USA wzrosła powyżej 4,55 proc., to jest do najwyższego poziomu od połowy listopada. Na wyższą od oczekiwań inflację wpłynęły m.in. rosnące ceny usług, co jest z kolei potwierdzeniem kondycji rynku pracy.

Wyższe zadłużenie windykatorów, ale rentowności niższe

Branża windykacyjna zrealizowała zapowiedzi. Do inwestującego w nowe pakiety Kruka z rozmachem dołączyły Best i Kredyt Inkaso. Wskaźniki zadłużenia wzrosły, ale płynności poprawiły się.

Tłuste bilanse deweloperów to coraz chudsze kupony

Aktualna rentowność brutto obligacji dużych deweloperów mieszkaniowych jest niższa od tego, co ich papiery oferowały „na czysto” rok temu o tej porze. „Winny” jest spadek ryzyka kredytowego.

W krótkim terminie obligacje wciąż pozwalają zarobić

Nie są to już te kalorie, co przed rokiem, kiedy papiery zapadające w terminie 6–12 miesięcy pozwalały sięgnąć po 9–12 proc. rentowności brutto, ale 7–11 proc. wciąż jest osiągalne.

Szalony kwartał na rynku publicznych emisji obligacji

643 mln zł wyniosła wartość emisji obligacji skierowanych na podstawie prospektów emisyjnych do szerokiego grona nabywców w I kwartale 2024 r. To najlepsze otwarcie roku w historii.

Projekcja inflacji wskazuje na wybór stałego kuponu

Gdyby inflacja rozwijała się tak, jak założono w centralnej ścieżce projekcji, kupowane dziś obligacje indeksowane inflacją przegrałyby z obligacjami oszczędnościowymi o stałym oprocentowaniu.

Delikatne zmiany w sterowaniu zadłużeniem Skarbu Państwa

Na pierwszy rzut oka strategię zarządzania długiem w ostatnich latach można określić jako chybioną. W kluczowym momencie MF zwiększyło udział papierów o zmiennym oprocentowaniu, skróciło zapadalność i ograniczyło ryzyko inwestorów zagranicznych.

110 mld zł w obligacjach oszczędnościowych

Zadłużenie z tytułu emisji obligacji oszczędnościowych pozostawało najszybciej rosnącą kategorią zadłużenia Skarbu Państwa.

Fundusze obligacji firm znów przebudowały portfele

W ubiegłym roku spadł udział obligacji o oprocentowaniu zmiennym opartym na WIBOR-ze w portfelach funduszy obligacji korporacyjnych. Przebudowa portfeli okazała się zyskowna, bo przypadła na okres sprzyjający stałym kuponom.