Obligacje

Ratingi: Oceny inwestycyjne prędko się nie zmienią

Agencje ratingowe są dalekie od podejmowania pochopnych decyzji. Dostrzegają wprawdzie czynniki zagrażające obecnym – wysokim – ocenom wiarygodności kredytowej, ale perspektywy ratingów z reguły są stabilne.
Foto: Adobestock

Ocena PKN Orlen jest o tyle ważna, że BBB-, jaką w lipcu ub.r. utrzymała agencja Fitch Ratings, to najniższa ocena inwestycyjna (BB+ to już kategoria zaliczana do spekulacyjnych). W ostatniej ocenie Fitch uznał jej perspektywę za stabilną (może być także negatywna lub pozytywna i ostrzegać przed ryzykiem obniżenia lub szansą na podwyższenie ratingu), mimo oczekiwanego wzrostu wskaźników zadłużenia na koniec 2020 r. W kolejnych latach mają one – zdaniem analityków agencji – spadać. Zagrożeniem dla oceny mogą być inwestycje spoza głównych gałęzi biznesu, spadek popytu na paliwa (co wymaga jednak wzrostu liczby aut elektrycznych) i utrzymania się wskaźników zadłużenia na trwale wyższych poziomach.

Fitch ocenia wiarygodność PGE na BBB+, a Moody's na początku tego roku utrzymał ocenę koncernu na Baa1 (są to oceny inwestycyjne). Moody's ocenił perspektywę ratingu jako stabilną, uznając za zagrożenie dalszy wzrost wskaźników zadłużenia, a dokładniej spadek relacji wolnych przepływów operacyjnych poniżej 30 proc. długu netto. Na koniec 2015 r. było to 212 proc., a na koniec 2020 r. Moody's prognozował 58 proc. Widać więc, jak duża jest tolerancja analityków agencji dla tego elementu bilansu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.