REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Biomed-Lublin: Inwestorzy spodziewają się dobrych wieści

Akcje Biomedu-Lublin były w czwartek jedną z najlepszych inwestycji na warszawskiej giełdzie.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Godzinę przed końcem sesji drożały o 13 proc., a wartość obrotu przekroczyła imponujący poziom 15 mln zł. Była wyższa niż w przypadku takich gigantów jak Enea czy PGNiG. Biotechnologiczna spółka nie podawała tego dnia żadnych informacji, które mogłyby uzasadniać taką zwyżkę. Może ona mieć związek ze zbliżającym się awansem Biomedu do indeksu mWIG40. Do roszad w indeksach dojdzie po piątkowej sesji.

Rynek czeka też niecierpliwie na wieści w sprawie osocza ozdrowieńców niezbędnego do produkcji leku na koronawirusa. Jak ustalił „Parkiet", giełdowa spółka jest coraz bliżej pozytywnego finału tej sprawy. Nie udało nam się w czwartek uzyskać komentarza Narodowego Centrum Krwi, ale z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że pozytywna dla Biomedu decyzja już de facto zapadła. Jak ustaliliśmy, Biomed ma dostać pierwszą partię osocza najpóźniej do końca lipca.

Przypomnijmy, że mija już miesiąc od uroczystego ogłoszenia projektu, w ramach którego Biomed-Lublin miał – jako pierwsza firma na świecie – produkować lek na koronawirusa bazujący na osoczu ozdrowieńców. Produkcja jednak nie może ruszyć, ponieważ do firmy nie dostarczono osocza. Jest ono pobierane w innej procedurze niż ta potrzebna do produkcji leku. Strony projektu od tygodni apelują do resortu zdrowia o zmianę procedury poboru osocza, co pozwoliłoby ruszyć z produkcją leku w Biomedzie. Projekt wspólnie realizują Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny numer 1 w Lublinie, Instytut Hematologii i Transfuzjologii oraz Biomed- -Lublin, a finansuje go Agencja Badań Medycznych.

– Niezmiennie Biomed-Lublin jest gotowy do produkcji już od kilku tygodni, ale nie dostaje osocza ozdrowieńców do produkcji immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2 – tak kilka dni temu na łamach „Parkietu" komentowała sprawę giełdowa spółka. Podkreślała, że zamieszanie związane z brakiem dostaw osocza jest dla niej niezrozumiałe.

Foto: GG Parkiet

Akcje Biomedu od kilku miesięcy mocno drożeją – podobnie jak walory innych spółek biotechnologicznych. Inwestorzy wierzą, że sektor ten będzie beneficjentem trwającej pandemii. kmk

Notowania akcji na stronie:

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA