REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Niemcy: ogromny spadek indeksu ZEW

Indeks niemieckiego instytutu ZEW wyniósł w sierpniu -44,1 pkt w porównaniu z oczekiwanymi -28,5 pkt. W lipcu wskaźnik nastrojów gospodarczych nad Renem wynosił -22,3 pkt.
Foto: AFP

Sierpniowy odczyt instytutu ZEW pokazuje, że nastroje w Niemczech są najgorsze od 2011 r. To już kolejne w ostatnich tygodniach dane dotyczące niemieckiej gospodarki, które świadczą o jej niepokojącej kondycji. – Indeks ZEW nie był najważniejszy, ale tym razem wszyscy są bardzo zdenerwowani i patrzą na wszelkiego rodzaju dane – tłumaczy Daniel Lenz, strateg w DZ Banku.

– Wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW wskazuje na znaczne pogorszenie perspektyw dla niemieckiej gospodarki. Ostatnia eskalacja sporu handlowego między USA i Chinami, ryzyko dewaluacji walut oraz zwiększone prawdopodobieństwo brexitu bez porozumienia wywierają dodatkową presję na i tak już słaby wzrost gospodarczy. Najprawdopodobniej spowoduje to dalsze obciążenie niemieckiego eksportu i produkcji przemysłowej – tłumaczył profesor Achim Wambach, prezes ZEW.

Pesymistyczne dane odnoszą się również do europejskiej gospodarki. Wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW dla strefy euro w sierpniu osiągnął -43,6 pkt wobec oczekiwanych -21,7 pkt.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA