Gospodarka - Kraj

Wciąż przybywa wakatów w polskich firmach

Do 164,7 tysięcy zwiększyła się na koniec II kwartału liczba wolnych miejsc pracy (wakatów) w polskich firmach- podał GUS. To oznacza wzrost o 12,3 tysięcy, czyli ponad 8 proc. w porównaniu z I kw. tego roku i o ponad jedną trzecią licząc rok ro roku. (Zgłaszali je głównie pracodawcy zatrudniający powyżej 49 osób).
Foto: 123rf

Jak wynika z danych GUS, najtrudniej było w II kw. pozyskać robotników przemysłowych i rzemieślników, czyli fachowców. Na koniec czerwca czekało na nich ponad 45 tys. wolnych miejsc pracy. Na drugim miejscy uplasowali się specjaliści (ponad 25 tys. wakatów) a na trzecim operatorzy maszyn i urządzeń.

Wakatów przybywało, choć w II kw. br. utworzono o prawie 35 proc. mniej nowych miejsc pracy (168 tys.) niż w pierwszych miesiącach roku. Co czwarte z nich było na koniec czerwca nieobsadzone. Najwięcej wakatów było w tym czasie w przetwórstwie przemysłowym (ponad 38 tys.), budownictwie (prawie 31 tys.) oraz handlu i naprawach samochodowych(prawie 28 tys.).

Jak widać, nie bez powodu w najnowszym badaniu agencji zatrudnienia ManpowerGroup to właśnie w tych trzech sektorach- na czele z przemysłem – pracodawcy –w planach na IV kwartał br. deklarowali najwięcej chęci do zwiększania zatrudnienia. W II kwartale to właśnie w przemyśle, budownictwie i handlu powstało najwięcej wolnych miejsc pracy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.