Kolejne spektakularne osiągnięcia maklerskich kont emerytalnych

88,3 tys. IKE i 12,7 tys. IKZE – aż tyle rachunków emerytalnych otworzyła branża maklerska - wynika z danych zebranych przez „Parkiet”. II półrocze też zapowiada się imponująco.

Publikacja: 10.07.2025 06:00

Kolejne spektakularne osiągnięcia maklerskich kont emerytalnych

Foto: Adobestock

Maklerskie indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) rosną w siłę. I półrocze znów przyniosło imponujące wzrosty, a sama branża maklerska dostrzega w tych produktach coraz większy potencjał, co z kolei przekłada się na bogatszą i ciekawszą ofertę. Sami inwestorzy mogą tylko zacierać ręce.

Liczby mówią wszystko

„Parkiet” już tradycyjnie, nie czekając na oficjalne statystyki publikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, postanowił zapytać biura i domy maklerskie o to, ile nowych IKE i IKZE otworzyły w I półroczu. Wyniki wyglądają imponująco.

Jak wynika z zebranych przez nas informacji, w I półroczu branża maklerska otworzyła aż 88,3 tys. rachunków IKE. Jest to zdecydowanie najlepszy wynik I półrocza w całej historii maklerskich IKE. Dość powiedzieć, że poprzedni rekord I półrocza, który padł w 2024 r., wynosił „zaledwie” 15,6 tys.

Oczywiście diabeł tkwi też w szczegółach. Aż tak mocna poprawa wyniku była możliwa dzięki temu, że IKE znalazło się (w II półroczu 2024 r.) w ofercie XTB. Mimo znaczącego podbicia statystyk, sami przedstawiciele tego brokera wciąż mówią o wielkim potencjale, jaki drzemie w rachunkach emerytalnych.

– Biorąc pod uwagę popularność podobnych rachunków w Europie Zachodniej, w Polsce mamy jeszcze ogromne rezerwy. Z pewnością jednak cieszy fakt, że temat inwestowania, a w szczególności inwestowania z myślą o długoterminowym zabezpieczeniu przyszłości finansowej, coraz mocniej przebija się do świadomości ludzi – mówi Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB.

Czytaj więcej

XTB startuje z IKZE

Nawet jeśli jednak pominąć XTB, to i tak przedstawiciele branży maklerskiej mówią o coraz większym zainteresowaniu kontami emerytalnymi. Dotyczy to nie tylko samych IKE, ale także i IKZE. W przypadku tych drugich również I półrocze przyniosło znaczący przyrost. Z ankiety przeprowadzonej przez „Parkiet” wynika, że w I półroczu przybyło 12,7 tys. IKZE, co także jest nowym rekordem I części roku.

– W I połowie roku klienci mBanku otworzyli około 60 proc. więcej rachunków emerytalnych niż rok temu. Obserwowaliśmy zarówno napływ nowych klientów, jak i uaktywnienie się dotychczasowych, którzy do tej pory nie interesowali się inwestycjami. W naszej opinii wzrost świadomości wynika zarówno z poprawiającej się oferty, komunikacji, którą prowadzimy, jak i dobrej koniunktury Coraz więcej naszych klientów rozumie, że inwestowanie nie musi być skomplikowane, wymagać dużo czasu, zaangażowania i środków. Nowa grupa inwestorów, którą nazwaliśmy „Pokoleniem ETF”, wybiera właśnie te instrumenty, bo umożliwiają prostą dywersyfikację portfela z całego inwestycyjnego świata. Widać to po pierwszych transakcjach. W I półroczu wśród 10 najpopularniejszych papierów na rachunkach IKE/IKZE nowych inwestorów było aż osiem ETF-ów – mówi Michał Wojciechowski, wicedyrektor w BM mBanku. Zwraca dodatkowo uwagę, że maklerskim kontom emerytalnym nie tylko nie zaszkodziła, a wręcz pomogła niepewność rynkowa z kwietnia, która została wywołana przez temat ceł. – Co ciekawe, inwestorzy emerytalni potraktowali spadki na rynkach zagranicznych jako okazję. Wyraźnie widać było przewagę kupujących. Dopiero powrót do nowych rekordów S&P 500 wyhamował zakupy. Mam nadzieję, że do wzrostu wiedzy na temat korzyści IKE/IKZE przyczynią się również informacje medialne o nowych programach długoterminowego inwestowania, takich jak Invest America Act. W końcu Polacy nie mają się czego wstydzić, jeśli chodzi o dostęp do tego rodzaju produktów – zauważa Wojciechowski.

Czytaj więcej

Rachunki maklerskie. XTB zyskuje najwięcej

To jeszcze nie koniec

Maklerzy praktycznie jednogłośnie mówią, że ten rok powinien przynieść nowe rekordy, jeśli chodzi o IKE i IKZE. – Zakładam, że ten rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o liczbę otwartych rachunków IKE/IKZE. Stawiam tezę, że przedłużające się prace nad ewentualnym zniesieniem podatku Belki skłoniły jeszcze niezdecydowanych klientów do poszukiwania alternatywnych narzędzi pozwalających na niepłacenie tej daniny – mówi Eliza Dąbrowska dyrektor ds. rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego w Noble Securities.

W przypadku IKE już można zresztą mówić o rekordach, co oczywiście jest pokłosiem „efektu XTB”. W całym, rekordowym 2024 r., branża maklerska otworzyła 72,3 tys. nowych IKE. Już więc po I półroczu wynik jest lepszy o ponad 20 proc. W przypadku IKZE do rekordu z 2024 r. jeszcze trochę brakuje. Wtedy brokerzy otworzyli prawie 40,5 tys. tych kont. Z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że i ten rekord zostanie pobity i to z dużym zapasem. Od lipca konta IKZE również bowiem znalazły się w ofercie XTB. Konkurencja stara się na to odpowiedzieć kolejnymi ułatwieniami i promocjami w ramach IKE i IKZE. Obok coraz bardziej pokaźnego tortu ciężko przejść bowiem obojętnie.

Biura maklerskie
Rachunki maklerskie. XTB zyskuje najwięcej
Biura maklerskie
Akcjonariusze XTB przeżywają prawdziwą próbę nerwów
Biura maklerskie
Nerwowo wokół XTB. Mamy stanowisko spółki
Biura maklerskie
Rekordowe obroty napędzane zagranicą
Biura maklerskie
XTB startuje z IKZE
Biura maklerskie
Klienci potrzebują wsparcia w postaci doradztwa inwestycyjnego