Trudne rozmowy zarządu PKP Cargo ze związkowcami

Spotkanie w sprawie zawieszenia zapisów zakładowego układu zbiorowego pracy nie przyniosło żadnych efektów. Kolejne odbędzie się 17 lipca. Związkowcy nie chcą też zmian w strukturze organizacyjnej spółki.

Publikacja: 09.07.2025 16:22

Trudne rozmowy zarządu PKP Cargo ze związkowcami

Foto: Adobestock

We wtorek odbyło się kolejne spotkanie zarządu PKP Cargo z przedstawicielami związków zawodowych działających w spółce. Zwołano je w następstwie trwającej od wielu kwartałów trudnej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa i konieczności podjęcia działań ograniczających koszty.

Jak informuje Sekcja Zawodowa NSZZ Solidarność Grupy PKP Cargo, było ono odpowiedzią zarządu na wystąpienie strony społecznej z propozycją zawarcia protokołu dodatkowego nr 17 do zakładowego układu zbiorowego pracy (ZUZP). Dotyczy on możliwości zawieszenia części uprawnień przysługujących załodze, wynikających z tego dokumentu. W zamian za cięcia w ramach ZUZP i nowy motywacyjny system wynagrodzeń, zarząd proponuje wycofanie się z planowanych zwolnień grupowych.

Czytaj więcej

PKP Cargo planuje wypracować zysk netto pod koniec przyszłego roku

Małe szanse na zmianę zapisów ZUZP w PKP Cargo

„Zarząd przedstawił propozycję zawieszenia większości świadczeń i postanowień wynikających z zapisów ZUZP, nie gwarantując, że pozwoli to zapobiec zwolnieniom. Związki zawodowe biorące udział w spotkaniu podkreśliły, że aby rzetelnie rozważyć propozycje zarządu konieczne jest, aby pracodawca przedstawił wyliczenia, jakie oszczędności przyniosą zaproponowane zmiany i w jakiej skali pomoże to spółce oraz poprosiły o przekazanie szczegółów nowego motywacyjnego systemu wynagradzania do oceny i porównania” – informuje Solidarność.

Podczas spotkania do żadnych ustaleń nie doszło. Kolejne zaplanowano na 17 lipca. Na zmianę zapisów ZUZP muszą się zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce. W efekcie na dziś mało wskazuje na to, aby weszły w życie. Tym samym prawdopodobnie będą kontynuowane zwolnienia grupowe. Mają objąć do 1041 pracowników w tym roku oraz do 1388 w przyszłym roku.

Czytaj więcej

Zarząd PKP Cargo ma alternatywę do zwolnień grupowych

Związkowcy sprzeciwiają się też zmianom organizacyjnym w PKP Cargo

Kilka dni temu Solidarność wystosowała z kolei pismo do Agnieszki Wasilewskiej-Semail, prezes PKP Cargo, w którym poinformowała, że warunkiem przystąpienia do rozmów w sprawie zmian w ZUZP jest nie tylko odstąpienie od planowanych w tym i przyszłym roku zwolnień grupowych, ale i przywrócenie do pracy członków Solidarności do tej pory zwolnionych z powodu długotrwałego nieświadczenia pracy.

Wcześniej związkowcy z Solidarności sprzeciwili się również przyjęciu nowego regulaminu organizacyjnego PKP Cargo. Przewiduje on ujednolicenie struktury zatrudnienia, w której wszystkie jednostki organizacyjne – centrala i siedem zakładów – będą działać w ramach jednego podmiotu jako pracodawca.

Proponowana zmiana ma służyć poprawie efektywności spółki. Według zarządu nie łączy się ze zwolnieniami grupowymi. Związkowcy wyrażają jednak obawy, że może istotnie pogorszyć warunki pracy i stabilność zatrudnienia pracowników. W ich ocenie brakuje też wystarczającego uzasadnienia merytorycznego dla proponowanych zmian organizacyjnych. Ponadto wskazują na brak konsultacji społecznych w tym zakresie.

Transport
Trans Polonia skokowo zwiększy skalę działalności i wyniki
Transport
PKP Cargo planuje wypracować zysk netto pod koniec przyszłego roku
Transport
PKP Cargo złożyło do sądu plan restrukturyzacyjny
Transport
Zarząd PKP Cargo ma alternatywę do zwolnień grupowych
Transport
PKP Cargo zamierza pozbyć się zbędnych węglarek
Transport
Fundusz Kolejowy mało efektywny, trzeba wzorować się na drogach