Fundusze inwestycyjne TFI

Noble Funds TFI: 10 mln zł za GetBack

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Noble Funds TFI dwie kary po 5 mln zł. I choć to maksymalny wymiar kary, to zarząd TFI zapewne odetchnął z ulgą.
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Jedna z kar została nałożona za „nieprawidłowe wykonywanie bieżącego nadzoru nad podmiotem, któremu towarzystwo powierzyło zarządzanie portfelem inwestycyjnym funduszy inwestycyjnych" oraz „zarządzanie przez TFI w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu, a także nieuwzględniający najlepiej pojętego interesu zarządzanych funduszy (...)". Druga z kar dotyczy naruszenia przez fundusze inwestycyjne m.in. postanowień statutów tych funduszy w zakresie wyceny ich aktywów. Jak podano, stwierdzone przez KNF naruszenia związane były z zarządzaniem FIZ-ami: easyDebt NS FIZ, Debito NS FIZ oraz Open Finance Wierzytelności Detalicznych NS FIZ. Fundusze te były wcześniej zarządzane przez Open Finance TFI, przejęte później przez Noble TFI.

Sprawa dotyczy funduszy, których serwiserem był swego czasu GetBack. Przypomnijmy, że podobne postępowania KNF zakończyły się dla trzech innych TFI odebraniem zgody na zarządzanie fundu­szami. paan

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.