REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Chemia

Arctic Paper. Wyraźny spadek zysków Rottnerosa

Zależny od Arctica Rottneros, notowany na giełdzie w Sztokholmie, rozczarował inwestorów wynikami za III kwartał. Mimo wyższej sprzedaży szwedzka firma zanotowała znaczący spadek zysków, będący efektem niskich cen celulozy iglastej.
Foto: Bloomberg

– Wyniki są zbliżone do naszych oczekiwań i słabsze od oczekiwań rynku. W komentarzu zarząd wskazuje na „wyczerpujący się" trend spadkowy na rynku celulozy (ogłoszone podwyżki cen w Azji i USA na początku października) i brak nowych projektów inwestycyjnych w przyszłości. Po wynikach nieznacznie podniesiemy nasze założenia dla Arctic Paper na III kwartał i cały 2019 rok – wskazuje Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Wpływ segmentu celulozowego na sytuację finansową grupy Arctic Paper jest jednak ograniczony, bo za większość jej przychodów odpowiada produkcja papieru. Kluczowe znaczenie dla rentowności tego segmentu mają ceny celulozy liściastej. Notowania tego podstawowego surowca, będącego głównym składnikiem kosztów papierniczej grupy, od początku tego roku spadają, a w ostatnich miesiącach zniżki wyraźnie przyspieszyły. Przez ostatnich 12 miesięcy surowiec potaniał o ponad 30 proc. Jak podają analitycy, sprzyja temu duża nadpodaż celulozy na rynku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA