Szeroki rynek staje przed szansą nowych rekordów

Maj sprzyjał inwestycjom na GPW. Szczególnie błyszczały duże spółki.

Publikacja: 31.05.2021 05:00

Szeroki rynek staje przed szansą nowych rekordów

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Maj, zapewne mimo obaw części inwestorów spod hasła „Sell in May and go away", zapisuje się jako bardzo udany w historii GPW. Na marginesie warto dodać, że podobnie było przed rokiem. Krajowe indeksy kończą miesiąc z solidnymi zwyżkami.

Ogólna siła blue chips

W ostatnich dniach WIG20 przekroczył barierę 2200 pkt i wcale nie ma dość wzrostu. W piątek pod koniec dnia indeks dużych spółek zwyżkował o kolejne 1,2 proc., do 2234 pkt. Tak wysoko WIG20 ostatnio znajdował się w listopadzie 2019 r. Nie trzeba oczywiście dodawać, że WIG20 odrobił wszelkie spadki wywołane załamaniem covidowym, choć w przypadku naszego rynku stało się to sporo później niż na innych giełdach, szczególnie zachodnich.

Z punktu widzenia analizy technicznej WIG20 łamie kolejne opory jak zapałki, co jest oczywiście naturalne w trendzie wzrostowym. Najbliższych przeszkód na drodze dalszych zwyżek należałoby szukać w okolicach 2280 pkt, gdzie kształtował się lokalny szczyt w listopadzie 2019 r.

Co ważne, wraz z rozpędzonym indeksem dużych spółek rosną także obroty. Do tego zwyżki są szerokie i obejmują praktycznie wszystkich reprezentantów WIG20. Czołówka jest bardzo wymieszana. Dla przykładu w minionym tygodniu najlepszymi walorami okazały się JSW, LPP oraz PGE. WIG20 nie mógłby sobie także dobrze radzić bez zwyżek banków. Zeszłotygodniową tabelę zamykał Mercator.

nie słabnie

GPW nie kończy się jednak na dużych przedsiębiorstwach. Krajowi inwestorzy z zapałem śledzą poczynania WIG – indeksu szerokiego rynku, którego niecałe 3 proc. dzieli od ustanowienia nowych najwyższych poziomów w historii, ostatnio osiągniętych w styczniu 2018 r.

Licząc od początku roku, wynik WIG20 to już blisko 13 proc. zwyżki. Maj jest oczywiście dla krajowych blue chips najlepszym miesiącem w tym roku. I choć jest to bardzo dobry rezultat, to zdecydowanie lepiej radzą sobie średnie oraz małe spółki, które od stycznia zyskały już odpowiednio po 23 oraz 28 proc. W maju „misie" również wypadły świetnie, jednak nieco zeszły w cień, ustępując miejsca WIG20. Z drugiej strony trend na mWIG40 czy sWIG80 jest zdecydowanie bardziej stały – oba indeksy od listopada zeszłego roku każdy kolejny miesiąc kończą na zielono.

 

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty