Dywidendy nie takie skromne

W tym sezonie inwestorzy mają jeszcze szansę załapać się na atrakcyjne wypłaty.

Aktualizacja: 14.06.2022 07:49 Publikacja: 12.06.2022 13:46

Dywidendy nie takie skromne

Foto: Adobestock

Już ponad 150 spółek wyszło z propozycją dywidendy z zysku za 2021 rok, z czego niewielka część już trafiła do akcjonariuszy.

Najatrakcyjniejszych dywidend należy szukać na szerokim rynku akcji. Z zebranych propozycji i rekomendacji wynika, że dwucyfrowym wskaźnikiem wypłaty może się pochwalić aż 14 firm. – Wygląda na to, że średnia stopa dywidendy również zapowiada się atrakcyjnie i wynosi obecnie ok. 6 proc., a to znacznie więcej niż w latach ubiegłych. Należy pamiętać, że duża atrakcyjność stopy dywidendy wynika z przeceny na rynku, która trwa od początku roku. Zapowiada się wyraźnie lepszy rok pod względem wysokości oferowanej dywidendy, szczególnie w grupie małych i średnich spółek. Duże spółki, w większości z udziałem Skarbu Państwa, raczej w tym roku nie zaskakują inwestorów, a jeśli już tak się zdarza, są to jednostkowe przypadki – zauważa Bartłomiej Zalewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w BM Alior Banku.

Wśród spółek, które mają w planach wypłatę dywidendy w tym roku, najwyższy wskaźnik wypłaty oferują akcje OEX. Jej akcjonariusze zdecydowali niedawno o wypłacie 5,85 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę sięgającą ponad 18 proc. W tym roku spółka jest bardzo hojna, ale jest to wyjątkowa sytuacja wynikająca z przeznaczenia na wypłatę 3,4 mln zł z zysku za 2021 rok oraz 36,6 mln zł pochodzących z kapitału zapasowego powiększonego o kwotę przeniesioną z kapitału rezerwowego, co łącznie daje 40 mln zł do podziału dla akcjonariuszy. Warto zauważyć, że w ostatnich pięciu latach spółka tylko raz wypłaciła dywidendę (w 2020 roku). To jednak ma się zmienić. bo jej zarząd zatwierdził nową politykę dywidendową na kolejne pięć lat, z której wynika, że będzie rekomendować przeznaczanie na dywidendę co najmniej 10 mln zł rocznie.

Na dużo wyższą wypłatę niż w poprzednich latach może sobie pozwolić Bowim, oferując stopę dywidendy ponad 17 proc. Akcjonariusze dystrybutora stali przegłosowali wypłatę 2,52 zł na akcję (43 mln zł zysku, co stanowi ok. 30 proc. ubiegłorocznego zysku), podczas gdy przed rokiem wypłacono nieco ponad 2 mln zł, co dało 0,12 zł na akcję. Było to możliwe dzięki rewelacyjnym wynikom za 2021 rok. Wraz z hossą na rynku stali Bowim wszedł bowiem w okres wynikowych żniw. Bardzo atrakcyjnie wygląda propozycja Atremu, gdzie akcjonariusze mogą liczyć na stopę przekraczającą 16 proc. Spółka chce wypłacić niemal cały ubiegłoroczny zysk wynoszący 6,2 mln zł, który był o 166 proc. większy niż rok wcześniej.

Podobnie jak w poprzednich latach na atrakcyjne dywidendy można liczyć u deweloperów. W tym gronie najhojniejszą spółką jest Atal. Zamierza wypłacić aż 6 zł na jeden walor, co przy obecnym kursie daje stopę sięgającą prawie 15 proc. Na sowitą wypłatę z zysku mogą także liczyć akcjonariusze Dom Development. Propozycja 10,5 zł na akcję daje atrakcyjny wskaźnik 11 proc. W przypadku Lokum Dewelopera i Echo Investment stopa dywidendy oscyluje wokół 10 proc.

Ponadprzeciętnie wysokie stopy dywidend mogą zapewnić akcje wybranych firm budowlanych. Pod tym względem wyróżnia się Torpol. Zamierza wypłacić aż 3 zł na jeden walor, co przy obecnym kursie daje stopę przekraczającą 16 proc. Propozycja ta była sporym, pozytywnym zaskoczeniem dla rynku, biorąc pod uwagę reakcję kursu (prawie 14 proc. w górę w ciągu jednej sesji). Warto jednak zauważyć, że spółka z roku na rok może sobie pozwolić na coraz atrakcyjniejsze wypłaty. Wyjątkowo hojny dla akcjonariuszy jest w tym roku Mostostal Płock. Zamierza wypłacić aż 4 zł na jeden walor, co oznacza stopę wynoszącą ponad 14 proc. Łącznie na wypłatę miałoby trafić 8 mln zł, czyli ośmiokrotnie więcej niż przed rokiem. Powody do zadowolenia mogą także mieć posiadacze akcji Budimeksu. Walne zgromadzenie przegłosowało dywidendę w wysokości 23,47 zł na akcję, co daje atrakcyjny wskaźnik wypłaty na poziomie 11 proc. Warto zauważyć, że firma już wcześniej dodatkowo wypłaciła akcjonariuszom zaliczkę 14,90 zł akcję, co łącznie daje 38,37 zł dywidendy na akcję z zysku za 2021 rok.

Wśród spółek z indeksu WIG20 też można znaleźć kilka ciekawych propozycji. Najwyższą, bo 6,5-proc., stopę dywidendy oferuje PZU, choć w tym przypadku inwestorzy liczyli na więcej. Tymczasem spółka proponuje wypłatę 1,94 zł na akcję, podczas gdy rok temu było to 3,5 zł. Na niewiele mniej mogą liczyć akcjonariusze PKO BP, gdzie dywidenda wyniesie 1,83 zł na walor przy stopie 6,3 proc. Na wypłaty przekraczające stopę 5 proc. można liczyć także w przypadku Pekao (4,3 zł na akcję) i Cyfrowego Polsatu (1 zł na akcję).

Parkiet

Parkiet

Parkiet

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty
Analizy rynkowe
#WykresDnia: Moody's: Zawieszenie rządu byłoby negatywne dla ratingu USA