Analizy

Spółki automotive nie będą miały lekko

Branża musi stawić czoła kryzysowi w branży motoryzacyjnej, który unieruchomił część fabryk, i narastającej presji kosztów.
Foto: Bloomberg

Krajowi producenci części i komponentów samochodowych przez pewien czas byli beneficjentami odbudowy popytu na rynku motoryzacyjnym, ale teraz na pierwszy plan wysuwają się globalne zawirowania związane z dostępnością niektórych komponentów niezbędnych do produkcji, co zaważy na ich tegorocznych wynikach i rentowności.

Podaż samochodów kuleje

Większość producentów samochodów musiała ograniczyć lub nawet wstrzymać produkcję niektórych modeli w związku z przerwani w dostawach półprzewodników. Problem ten w ostatnich miesiącach się nasilił. Przestoje produkcyjne stanowią nie lada wyzwanie dla rodzimych spółek automotive będących poddostawcami koncernów motoryzacyjnych, ale nie jest to jedyne duże wyzwanie stojące przed branżą. – Pomijając niepewność co do dalszego przebiegu pandemii, producenci części do pojazdów muszą sobie radzić z bieżącym problemem niestabilnych zamówień producentów pojazdów, jak też rosnących cen i wydłużających się czasów dostaw surowców – wylicza Piotr Krzysztofik, analityk sektorowy PKO BP.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.