Analizy

#WykresDnia: Chińska obrona

Czołowi chińscy regulatorzy bronili swoich burzących rynek rozpraw z różnymi branżami na spotkaniu z kierownictwem Wall Street zapewniając, że surowsze przepisy nie mają na celu dławienia firm technologicznych ani sektora prywatnego.

Wiceprzewodniczący Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Papierów Wartościowych (CSRC) Fang Xinghai

Foto: Bloomberg
Foto: twitter.com

Wiceprzewodniczący Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Papierów Wartościowych (CSRC) Fang Xinghai powiedział, że ostatnie działania miały na celu wzmocnienie przepisów dla firm z platformami skierowanymi do konsumentów oraz poprawę prywatności danych i bezpieczeństwa narodowego, według osoby zaznajomionej z rozmowami, która poprosiła o nieujawnianie informacji, ponieważ spotkanie było prywatne.

Fang bronił ruchów, takich jak te wymierzone w edukację poza kampusem i przemysł gier wideo, co ma na celu zmniejszenie niepokoju społecznego.

Globalni inwestorzy byli zdenerwowani atakiem regulacyjnym Pekinu skierowanym na największe firmy technologiczne i inne branże, a także naciskiem prezydenta Xi Jinpinga na stworzenie „wspólnego dobrobytu". Miliardy dolarów potencjalnych zysków są zagrożone dla spółek Wall Street, które rozwijają się w Chinach, ponieważ kraj otwiera swoje rynki finansowe dla banków inwestycyjnych, zarządzających majątkiem i pieniędzmi.

W trzygodzinnym spotkaniu Okrągłego Stołu Finansowego Chiny-USA wzięli udział m.in. szef Ludowego Banku Chin oraz kadra kierownicza z Goldman Sachs Group, Cytadela i inne potęgi z Wall Street, według osób zaznajomionych z rozmowami. Spotkanie oznaczało wznowienie obrad okrągłego stołu zwołanego po raz pierwszy we wrześniu 2018 roku.

Wzmożona kontrola nad chińskimi firmami nie powinna być interpretowana jako oddzielenie od USA lub międzynarodowych rynków finansowych, powiedział Fang uczestnikom. Dodał, że Pekin pozostaje zaangażowany w technologię.

Podczas spotkania prezes i dyrektor naczelny BlackRock Larry Fink wskazał na potrzebę zapewnienia przez Chiny spójności długoterminowej polityki rządu, w tym przejrzystości w celu budowania zaufania i pewności. Był również jednym z członków amerykańskiej delegacji, który zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia przez Chiny siatki bezpieczeństwa finansowego dla starzejącej się populacji, aby zapewnić im dobrą opiekę ekonomiczną na emeryturze.

Najnowsze dane dotyczące populacji Chin wykazały, że liczba mieszkańców w wieku 60 lat i starszych wzrosła w ciągu ostatniej dekady o 47 procent do 260 milionów, co stanowi ponad 18 procent całkowitej populacji kraju. Przewiduje się, że do 2050 r. podwoi się do prawie 500 milionów. Kampania regulacyjna Pekinu usunęła 1,5 biliona dolarów z chińskich akcji w wyniku szerszej wyprzedaży w najbardziej ekstremalnej sytuacji. Tencent Holdings, gigant gier wideo notowany na giełdzie w Hongkongu, stracił miejsce wśród 10 największych firm świata pod względem wartości rynkowej, nie pozostawiając chińskich akcji na liście po raz pierwszy od 2017 roku. Akcje Alibaba Group Holding, drugiej najcenniejszej firmy w Chinach po Tencent, spadły w tym roku o ponad 30 procent. Alibaba jest właścicielem South China Morning Post.

Chińska Rada Państwa – rząd tego kraju – powiedział w lipcu, że zasady dotyczące notowań za granicą zostaną zrewidowane i nastąpi większy nadzór regulacyjny nad spółkami handlującymi na rynkach offshore. Chińscy decydenci rozważają również ściślejszą kontrolę nad legalną szarą strukturą korporacyjną, która jest powszechnie wykorzystywana przez chińskie firmy technologiczne do poszukiwania notowań offshore, z pewnymi korektami polityki już w toku. Wszystko to zwiększyło obawy inwestorów o głębsze rozdzielenie finansowe między dwiema największymi gospodarkami świata.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.