Analizy

#WykresDnia: Kłopotliwa inflacja surowcowa

Inflacja surowcowa ogranicza zyski duńskiego giganta wiatrowego Vestas.
Foto: Bloomberg
Foto: parkiet.com

Jeden z największych na świecie producentów turbin wiatrowych obniżył swoje prognozy na ten rok, powołując się na inflację surowców i zakłócenia w łańcuchach dostaw. Duńska firma obniżyła prognozy zysków w tym roku. Akcje spadają w 2021 r. po 114-proc. wzroście w 2020 r.

Vestas Wind Systems A/S spodziewa się, że roczne przychody będą o około 3 proc. niższe niż poprzednie prognozy. Zmieniona perspektywa pojawia się, gdy deweloperzy energii odnawialnej nadal borykają się z rosnącymi kosztami surowców, takich jak miedź i stal - metale, które są niezbędne dla przemysłu wiatrowego.

Surowce drożały w 2021 roku, gdy światowe gospodarki odbiły się od pandemii, podnosząc ceny wszystkiego, od ropy naftowej po gaz ziemny i stal. Wyższe koszty zmusiły już hiszpańskiego rywala turbinowego, Siemens Gamesa Renewable Energy SA, do odnotowania straty na początku tego roku, podczas gdy Vestas również stracił pieniądze w pierwszym kwartale z powodu zakłóceń w transporcie, w tym zablokowaniu Kanału Sueskiego.

- Inflacja jest tutaj – powiedział dyrektor generalny Henrik Andersen w wywiadzie dla Bloomberg TV. - Widzimy, że niektóre z tych wyzwań pozostają z nami przez resztę roku. Firma podała w raporcie, że spodziewa się teraz rocznych przychodów w wysokości 15,5 - 16,5 miliarda euro, w porównaniu z poprzednią prognozą 16 - 17 miliardów euro.

Zmniejszone zwroty dla firm zajmujących się energią odnawialną pojawiają się właśnie wtedy, gdy świat najbardziej potrzebuje farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Według BloombergNEF branża musi zainwestować co najmniej 92 biliony dolarów do 2050 r., aby obniżyć emisje wystarczająco szybko, aby zapobiec najgorszym skutkom zmian klimatycznych.

Wyższe koszty materiałów zmusiły producentów turbin do podniesienia cen dla swoich klientów. Mimo to nie wpłynęło to jeszcze na popyt, podkreślił Andersen. Vestas podał, że portfel zamówień na turbiny wiatrowe wzrósł do 21,2 miliarda euro na koniec czerwca, czyli o ponad 9 proc. więcej niż w pierwszym kwartale.

Koszty turbin wiatrowych wzrosły, podobnie jak ceny paliw kopalnych. Oznacza to, że przewaga konkurencyjna, jaką odnawialne źródła energii zapewniły sieciom elektrycznym w dużej części świata, prawdopodobnie nie zmieni się zbyt wiele. Mimo to rosnące ceny kluczowych metali i wyższe stawki za wysyłkę będą nadal szkodzić Vestas, przynajmniej w krótkim okresie. Ceny stali w USA wzrosły w tym roku o ponad 80 proc. Stal stanowi największy pojedynczy wkład dla producentów takich jak Vestas, stanowiąc około 84 proc. masy turbiny. Koszty transportu wzrosły mniej więcej trzy razy od roku, powiedziała dyrektor finansowy Vestas, Marika Fredriksson. Według niej oczekuje się, że kryzys w zdolności przewozowej nie złagodzi się w tym roku i prawdopodobnie utrzyma się w 2022 roku.

W Azji firma ma problemy z instalacją turbin w miejscach takich jak Wietnam, gdzie obowiązują ograniczenia mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa, powiedział Freriksson.

Tymczasem chińska inflacja PPI wzrosła w lipcu bardziej niż oczekiwano, ponieważ rosnące ceny surowców równoważą środki rządu mające na celu złagodzenie kosztów. Druga co do wielkości gospodarka na świecie w dużej mierze odbiła się od rygorystycznych blokad koronawirusa w zeszłym roku, ale świeży wzrost w przypadku wysoce zakaźnego wariantu Delta wzbudził obawy co do ożywienia.

To wzbudziło obawy, że inflacja może wzrosnąć dalej, jeśli blokady w niektórych częściach kraju spowodują problemy z podażą. Indeks cen producenta (PPI), który mierzy koszt towarów przy bramie fabryki, wzrósł do 9 proc. rok do roku, podobnie jak w maju, kiedy według National Bureau of Statistics (NBS ) wzrost był najwyższy od 13 lat. Stało się tak pomimo działań rządu mających na celu złagodzenie podwyżek cen poprzez podniesienie ceł eksportowych na niektóre wyroby z żelaza i stali, tymczasowe zwolnienie ceł na surówkę i złom stalowy oraz anulowanie ulg w podatku wywozowym na niektóre wyroby stalowe w celu zwiększenia podaży na rynku krajowym.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.