Analizy

#WykresDnia: GameStop wciąż w górę

Wolumeny na GameStop we wtorek przekroczyły całość FAANG i osiągnęły również szczyt wolumenu w całym Dow Jones Industrial Average.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Akcje GameStop przedłużyły swoje ostatnie wzrosty we wtorek. Pod koniec sesji kurs akcji spółki gier wideo wzrósł aż o 92,6 proc.

GameStop wzrosła teraz o ponad 1000 proc. od początku roku. Analitycy twierdzą, że oszałamiające wzrosty akcji wynikają w dużej mierze z gry na krótko, napędzanej przez rzeszę inwestorów indywidualnych, którzy koordynują swoje wysiłki zakupowe na stronach takich jak Reddit i Twitter. Wydaje się, że zyski GameStop wzrosły po tym, jak znany inwestor Venture Capital Chamath Palihapitiya ogłosił na Twitterze, że kupił opcje kupna na jej akcje. Palihapitiya zasadniczo stawia na to, że cena akcji GameStop będzie nadal rosła.

Od 18:20 we wtorek akcje GameStop wzrosły o dodatkowe 40 proc. w handlu po godzinach. Ostry ruch w górę nastąpił po tweecie CEO Tesli, Muska, który połączył się z popularną tablicą ogłoszeń Reddit, której wielu graczy na GameStop używało do promowania akcji.

Te ogromne ruchy cen akcji walczącej z problemami firmy gier wideo bez wątpienia były ekscytujące dla inwestorów. Jednak zanim zaczną kupować, inwestorzy powinni być świadomi, że cena akcji GameStop może spaść tak szybko, jak wzrośnie. Legendy inwestowania i współzałożyciele Motley Fool David i Tom Gardner właśnie ujawnili, jakie według nich są 10 najlepszych akcji, które inwestorzy mogą teraz kupić ... a GameStop Corp. nie był jednym z nich. Serwis inwestycyjny online, który prowadzą przez prawie dwie dekady, Motley Fool Stock Advisor, pokonał giełdę ponad czterokrotnie. Aktualna cena akcji GameStop ma tylko niewielkie uzasadnienie w rzeczywistości. Trudno wyobrazić sobie różową przyszłość sprzedawcy gier. Nieubłagane przejście od gier wideo w pakietach do plików do pobrania to zła wiadomość dla GameStop w handlu detalicznym, ale nie wiadomo o tym, patrząc teraz na cenę akcji firmy. Akcje sprzedawcy gier wideo wzrosły we wtorek do 247 USD w obrocie po godzinach, w porównaniu z około 18 USD za akcję zaledwie kilka tygodni temu. Skok jest prawie w całości spowodowany grą na spadki między firmami z Wall Street a inwestorami indywidualnymi, do której zachęcają plakaty forum na Reddicie. Ale kiedy opadnie kurz po tym dramacie giełdowym, prawie na pewno nie będzie to miało wpływu na rzeczywistą działalność GameStop. Eksperci twierdzą, że bez względu na to, gdzie skończy się cena akcji, ostatecznie pozostanie on walczącym sprzedawcą gier wideo w pakietach, których plan naprawczy wygląda jak strzał w dziesiątkę. To właśnie sprawia, że ??cały ten epizod jest tak dziwny. (GameStop nie odpowiedział na prośbę portalu Fastcompany o komentarz). „Nic, co zrobił GameStop, nie gwarantuje tego" - mówi Michael Futter, analityk branży gier i założyciel firmy konsultingowej F-Squared.

Początkowy wzrost GameStop nie był całkowicie oderwany od rzeczywistości. Jeszcze na początku tego miesiąca akcje notowały skromny wzrost dzięki niewielkim niedawnym sukcesom. Na przykład w październiku GameStop ogłosił, że będzie wykorzystywać produkty Microsoft w chmurze do usług detalicznych, takich jak zarządzanie zapasami i kasami, oraz wyposaży swoich pracowników w tablety Surface. W ramach tej umowy firma Microsoft zgodziła się dzielić przychodami z gier cyfrowych za wszelkie konsole sprzedawane w sklepach GameStop.

GameStop obniża również koszty, zamykając niektóre sklepy, a niedawna sprzedaż zyskała dzięki wprowadzeniu jesienią nowych konsol Xbox i PlayStation. Chociaż przychody z wakacji 2020 spadły o 3,1 proc., porównywalna sprzedaż w sklepach wzrosła o 4,8 proc.. Pandemia koronawirusa przyspieszyła również przejście GameStop do handlu elektronicznego, a sprzedaż online wzrosła o 309 proc. w okresie wakacyjnym. „To oznacza dla inwestorów, że GameStop może odejść od handlu detalicznego w czasach, w których jest to konieczne, ponieważ sklepy są zamknięte lub trudno dostępne z powodu pandemii" - mówi Futter.

11 stycznia GameStop ogłosił, że dodaje Ryana Cohena, współzałożyciela i byłego dyrektora generalnego strony internetowej Chewy, poświęconej karmie dla zwierząt, do zarządu wraz z dwoma innymi byłymi dyrektorami Chewy. Jak donosi Alex Kirschner ze Slate'a, Cohen kupił 13 proc. udziałów w GameStop w sierpniu zeszłego roku, a jego firma inwestycyjna RC Ventures krytykowała wcześniej GameStop za zbyt powolne przejście do sprzedaży cyfrowej i gier mobilnych. Akcje GameStop wzrosły do ??około 39 USD kilka dni po nominacji Cohena.

Chociaż niektórzy traderzy na Reddit zaczęli szeptać zeszłej jesieni o niedowartościowaniu akcji GameStop, Futter twierdzi, że rosnąca cena akcji firmy - z około 10 dolarów za akcję w październiku - nie była niczym niezwykłym. „Widać ten stały wzrost, a w historii są te rytmy, w których ma to sens" - mówi. „GameStop coś zrobił, GameStop coś zgłosił, akcje idą w górę. To naturalne ". Mimo to spotkanie Cohena mogło być zdarzeniem wyzwalającym, powodując, że wcześniej naturalny rozwój GameStop przeszedł w nadbieg.

W ubiegłym tygodniu fala inwestorów, w szczególności Andrew Left z Citron Research, zaczęła naciskać na większą liczbę inwestorów do krótkiej sprzedaży akcji uznając, że są one przewartościowane. Oznacza to, że pożyczaliby akcje od istniejących inwestorów i sprzedawali je na rynku po wysokich cenach myśląc, że mogliby później odkupić te akcje po niższej cenie i zwrócić je inwestorom po pierwotnej cenie, zachowując różnicę. Wtedy właśnie inwestorzy indywidualni w witrynach takich jak forum Reddit WallStreetBets walczyli, kupując akcje, aby ceny były jeszcze wyższe. Rezultatem była panika wśród krótkich sprzedawców, z których niektórzy zostali zmuszeni do ograniczenia strat i odkupienia akcji po jeszcze wyższych cenach, co umożliwiło ich zwrócenie pierwotnym inwestorom. To żądanie spowodowało, że akcje GameStop wzrosły jeszcze bardziej. (Wtorkowy wieczorny tweet Elona Muska na temat całej bzdury jeszcze bardziej przyczynił się do wzrostu.).

Futter spodziewa się, że w końcu nastąpi rozliczenie akcji GameStop, być może po kolejnym raporcie o zyskach firmy, który pojawi się w marcu. (Rok podatkowy GameStop kończy się 1 lutego, co samo w sobie może przyczyniać się do obecnego poczucia pilności wśród inwestorów, którzy muszą zwrócić pożyczone akcje).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.