Polska stoi u progu kluczowych wyborów prezydenckich, których pierwsza tura odbędzie się 18 maja 2025 roku. Wybory te mają istotne znaczenie nie tylko polityczne, ale i gospodarcze. Dotychczas złoty pozostawał odporny na polityczną retorykę kampanii, reagując głównie na zmiany oczekiwań dotyczących stóp procentowych. Jednak pierwsza tura wyborów może przynieść ważne rezultaty, które mogą zadecydować o przyszłości polityki w Polsce, co może mieć kluczowe znaczenie dla zagranicznych inwestorów.
Scenariusze wyborcze a reakcja złotego
Bazowy scenariusz zakłada, że zgodnie z sondażami, faworyt wyborów prezydenckich – prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (koalicja rządząca) – nie uzyska ponad 50% głosów i zmierzy się w drugiej turze z kandydatem prawicy Karolem Nawrockim (Prawo i Sprawiedliwość). Zwycięstwo Trzaskowskiego może być postrzegane pozytywnie przez rynek, gdyż pozwoliłoby rządowi Donalda Tuska na realizację reform i odblokowanie funduszy unijnych, co mogłoby przynieść umiarkowane umocnienie złotego.
Z kolei niespodzianka – słabszy wynik Trzaskowskiego lub wygrana Nawrockiego – mogłaby wywołać presję na złotego, zwiększyć premię za ryzyko polityczne i wywołać reakcję ze strony rynku stóp procentowych. W takim scenariuszu możliwe jest osłabienie waluty i wzrost rentowności obligacji.
Warto podkreślić, że ostateczny wpływ wyborów będzie zależał także od tego, jak elektoraty przegranych kandydatów zagłosują w drugiej turze. Jeśli różnica pomiędzy blokiem koalicji rządzącej a opozycją utrzyma się na poziomie ok. 6 punktów procentowych (44% do 38% według sondaży), złoty powinien zachować względną stabilność względem euro.
Jak złoty reagował w przeszłości?
Zachowanie złotego w dłuższym terminie jest oczywiście zależne od takich czynników jak polityka monetarna, działania rządu, czy przede wszystkim globalne nastroje. Badając jednak wpływ zachowania złotego po większości wyborów w Polsce w ostatnich 30 latach, nie możemy zaobserwować żadnej dużej zależności. Złoty raczej tracił niż umacniał się po wyborach, ale było to związane przede wszystkim z globalnymi czynnikami.